Rodinu, sousedy ani kolegy si člověk nevybírá. A proto to někdy vypadá tak, jak vypadá. Klasický chvástal dokáže pracovní směnu pořádně ztrpčit!
„Mám toho tolik, že nevím, kam dřív skočit“! Pracujete s někým, kdo neustále připomíná svou zaneprázdněnost, čímž se všechny kolem snaží přesvědčit o vlastní nepostradatelnosti a důležitosti? Takový člověk v kolektivu nebývá moc oblíbený, spíše má pověst negativisty, kterému je lepší se vyhýbat – pěkně velkým obloukem.
Zase nic nestíhám!
Kdyby tohle chvástání slyšel šéf, asi by si řekl, že má štěstí na pracovité a loajální zaměstnance. Stejný názor ale rozhodně nesdílejí ti, kteří se sebevědomým vychloubačem musejí sdílet kancelář a neustále poslouchat, jak je z nadbytku povinností ve stresu. Chce tím udělat dojem, ale netuší, že to přináší úplně opačný efekt.
Víc škody než užitku
Potvrzením je nedávný psychologický výzkum (1), který se na chronické chvástaly primárně zaměřil. Vyplývá z něj, že je kolegové vnímají jako nesympatické, nekompetentní, hloupé a toxické osoby. „Když jsem se zamyslela nad tím, proč to tihle lidé dělají, napadlo mě, že jen chtějí dokázat, jak jsou dobří, přičemž touží po uznání,“ domnívá se hlavní autorka zmíněné studie, kterou je řecká specialistka managementu Jessica Rodell (2). A že má bohaté zkušenosti…
Praxe hovoří za vše
Do svého průzkumu zahrnula 360 účastníků, kteří analyzovali výroky ostatních zaměstnanců po návratu z konference. Zatímco někteří pěli ódy na nově získané vědomosti a poznatky, vysoké procento zaneprázdněných vychloubačů ihned po příchodu hlásalo, že je čeká dodělávka pracovních restů, z čehož mají nervy nadranc. Zajímavé je, že ani jeden člověk ze studie jim nenabídl pomoc.
Žádný důvod k hrdosti
„Problémem není stres. Pokud ho máte opravdu nadbytek, je v pořádku najít správného důvěrníka, se kterým se můžete podělit a promluvit si o tom. Ale mějte na paměti, že to není čestný odznak, kterým se chcete chlubit. Obrátí se to proti vám,“ dodává Jessica Rodell.
Zdroje: (1) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/peps.12645?, (2) www.sciencedaily.com/releases/2024/05/240523153645.htm?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc
Sledujte nás na sociálních sítích: