Pomalé rozcházení s cílem co nejméně ublížit druhému – jenže způsobujeme pravý opak.
Známe ghosting, benching, breadcrumbing - za ošklivým chováním se často neskrývá zlomyslný úmysl, jen neznalost, slabost charakteru nebo nedostatek empatie. To také platí pro takzvané „pomalé rozcházení“.
Co je pomalé rozcházení?
Stejně jako většina hip výrazů pro starodávné vzorce chování v mezilidských vztazích a zejména v randění pochází výraz slow fading z angličtiny. V překladu to znamená „pomalé blednutí“ nebo „pomalé mizení“.
Popisuje pomalé, ale jisté stažení jednoho ze zúčastněných lidí. Ze tří zpráv denně se stane jedna, z jedné denně jsou najednou jen tři týdně a z těch jsou tři za měsíc. Až najednou nedostanete žádnou…
Proč pomalý rozchod?
Samozřejmě, že různí lidé jsou často hnáni jinými úmysly, ale důvody mohou být:
Nejistota
Dotyční přesně nevědí, co vlastně chtějí. Nějak chtějí vztah ukončit, ale nejsou si úplně jisti. Proto pomalu jdou cestu vpřed v naději, že v určité chvíli získají jistotu.
Strach
Jen málokdo z nás vyhledává konflikty. Proto se raději pomalu a nepozorovaně ze vztahu stahujeme, než abychom udělali rázný konec.
Špatné rozhodnutí
Ani při rozchodu nechceme druhému ublížit a věříme, že rychlý konec je horší než nechat vztah postupně vyšumět. Jenže takové chování postrádá alespoň špetku empatie a základní sociální dovednosti.
Na pomalý rozchod zapomeňte
Na jednu stranu platí, že pomalý rozchod je jako bloudění ve tmě, a proto je obtížnější ho dokončit a posouvat se vpřed. Na druhou stranu zranění z pomalého rozchodu přirozeně bolí mnohem déle – stejně jako pomalé sundávání náplasti je obvykle bolestivější než rychlé strhnutí.
Jakkoli je nepříjemné někoho odmítnout nebo ukončit vztah, nejférovější a nejuctivější věcí je a zůstává upřímnost a transparentnost – nebo nejlépe „upřímná transparentnost“.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: