„Jsi krásná taková, jaká jsi!“, „Miluji své křivky“, „Moje jizvy jsou sexy.“ Body shaming je minulostí, nový trend je sebeláska bez kompromisů.
Fotografie se na sociálních sítích retušují a opravují, aby vypadaly dokonale. Zejména mladí lidé se podřizují společnému ideálu krásy – snažit se být mladá, štíhlá, bez vrásek a krásná.
Cena snahy o krásu je velmi vysoká. Dietou to začíná a v horším případě končí vážnou poruchou příjmu potravy. Boj s váhou se stává bojem se sebou samým. A nakonec vás vyhlídka na dokonalé tělo láká jako měřítko úspěchu, uznání a všestranného štěstí.
Na plakátech velkých vydavatelství a v reklamě na módní kolekce však už nějakou dobu vídáme novinku – celulitida, vrásky, pihy a oblé křivky už najednou nejsou před objektivem tabu. Stále více firem se chce věnovat tématům sebelásky, diverzity a tělesné pozitivity – ocenit vlastní tělo přes všechny jeho domnělé nedostatky a odchylky od normy.
Hnutí pozitivity těla
Termín body positivity vznikl jako sebevědomá protistrategie k posedlosti štíhlými a nerealistickými ideály krásy, diskriminace a sociální nespravedlnosti. Hnutí, které vzniklo v USA, je už pár let na vzestupu a prosadilo se na sociálních sítích jako Instagram a Twitter. Platí bezpodmínečné „ano“ sobě samému. Takže poté, co bylo tělo po desetiletí lisováno do forem a podrobeno diktátu, oslavuje se rozmanitost, přijetí a sebeláska – v milionech příspěvků.
Kritika hnutí pozitivity těla
Stejně jako u mnoha trendů se i zde rychle vynořila kritika. A to nejen proto, že řada firem chtěla své pozitivní záměry komerčně využít – alespoň v případě méně škodlivých, reklamně účinných nešvarů.
Obezita se stává velkým zdravotním problémem, zejména v USA a stále více i v Evropě. Podporuje rozvoj některých onemocnění a mění hormonální rovnováhu. Udržet si kritický pohled na měření vlastního těla a stát se fyzicky aktivním je například důležité pro životní styl péče o sebe.
Hnutí se však nemohlo zbavit obvinění, že klade příliš velký důraz na fyzickou přitažlivost a je tak kamenem úrazu antipatriarchální otevřené společnosti. Tak vznikl koncept tělesné neutrality.
Rozdíl mezi neutralitou a pozitivitou těla
Neutralita těla vyhlašuje válku kultu těla jako takovému. Protože ať už tlusté nebo hubené, staré nebo mladé, krásné nebo jedinečné –referenčním bodem je vždy tělo a jeho tvar, pokud jde o léčení duše. Také ne každý dokáže bezpodmínečně milovat své domnělé nedostatky nebo každý gram navíc. Sebepřijetí je tedy důležitým krokem k lepšímu sebevědomí.
Zdroj: názory autora - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: