Za hlavní symbol lásky se obecně považuje srdce. Ale měl by to být spíše mozek! Právě on vás zásobuje určitými hormony, se kterými si projdete hned několika fázemi zamilovanosti. Ve které jste právě teď vy?
Co je to láska? Vědci z nejrůznějších oborů, a to od antropologie až po neurovědu, si stejnou otázku kladou už desítky let. A co zjistili? Tato silná emoce má hned tři kategorie, z nichž každá přichází se svou vlastní kombinací hormonů. Všechno je tedy trochu složitější, neboť co stupeň, to jiné omámení těla i mysli!
Našla se konečně odpověď?
Podle americké antropoložky Helen Fisher z univerzity Rutgers (1), jež sídlí v New Jersey, romantická láska začíná chtíčem. To je prý její první základní kámen, který pramení z evoluční potřeby reprodukce i podvědomé nutnosti zachování svého druhu. Velkou roli zde hraje hypotalamus mozku, jenž stimuluje produkci pohlavních hormonů testosteronu a estrogenu. Ačkoli jsou tyto chemikálie stereotypně považovány za mužské a ženské, mají je obě pohlaví, jen v odlišném množství. Fungují pak jako poháněči sexuální touhy. Když už se tedy do někoho „zakoukáme“ a začneme po něm intimně toužit, přichází další fáze. A ta je hodně zajímavá…
Přitažlivost přímo magnetická
Znáte ten pocit, kdy jste v počátcích vztahu k někomu doslova připoutaní? Vše je tak intenzivní, pohlcující, euforické a silné. Až to bere dech! To je druhý stupeň lásky. Výše zmíněná expertka ho popisuje jako přitažlivost, která ovlivňuje mozkové dráhy související s odměňováním. V těchto sladkých časech se uvolňuje vysoké množství dopaminu a příbuzného hormonu norepinefrinu. Tyto látky „vypnou“ prefrontální kůru mozku, jež zahrnuje i racionální chování. Žádný div, že tak trochu „blázníme“. Co přijde potom?
Pouta, která nic nerozdělí
Antropoložka Helen Fisher zastává názor, že jakmile si projdeme chtíčem a přitažlivostí, nastává připoutanost, a to nejen emocionální. Pro tuto kategorii lásky je typická aktivnější produkce hormonu oxytocinu a vasopresinu. Oxytocin se uvolňuje i během sexu, porodu a kojení, přičemž posiluje partnerskou a mateřskou lásku (2).
Zdroje: (1) www.anthro.rutgers.edu/faculty/visiting-instructors/177-helen-fisher, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507848/
Sledujte nás na sociálních sítích: