Někteří lidé mají geny, díky nimž mají tendenci tvořit šťastná manželství. Takže v podstatě, když se někdo šťastného mnoho let spolu žijícího páru ptá, jaký mají recept na šťastné a spokojené manželství, odpověď by měla znít: DNA. Tak tomu sice přesně není, protože recept zahrnuje mnohem více položek. Nicméně vědci z jedné z nejprestižnějších univerzit světa – Yaleovy – objevili gen, jehož majitelé jsou v manželství častěji spokojení a šťastní.
„Tato studie dokazuje, že to, jak se cítíme v blízkých intimních vztazích, je ovlivněno něčím víc než společnou zkušeností s partnerem. V manželství jsou tedy lidé ovlivněni také vlastní a partnerovou genetikou,“ tvrdí autorka výzkumu doktorka Joan Monin z Yaleovy univerzity.
Dlouhodobé vztahy samozřejmě stojí na řadě důležitých vlastností – vzájemné fyzické přitažlivosti, sdílených zájmech a hodnotách – svou roli hrají také geny. A především ty, které ovlivňují receptory pro oxytocin – hormon lásky. A pokud má člověk určitou variantu kritického genu a v obou sadách chromozomů shodnou, pak má velkou šanci, že bude v manželství šťastný.
Geny i pro rozvod?
Ovšem jak se zdá, nejen štěstí v manželství ovlivňuje naše genetická výbava. Podle švédských a amerických genetiků jsou rysy osobnosti, které souvisejí s neochotou či neschopností setrvat v jednom vztahu a vyšší mírou rozvodů, přenosné dědičně. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu. Děti rozvedených rodičů se nerozvádějí častěji proto, že by na ně přímo působila zkušenost s rozvodem, ale kvůli genům. Naznačuje to výzkum u dětí, které byly adoptovány.
Ty totiž nevyrůstaly pod vlivem biologických rodičů. A i když se jejich adoptivní rodiče nerozvedli, ony samy se rozvedly mnohem častěji, pokud se rozvedli biologičtí rodiče, kteří jim předali geny, ale nepůsobili na ně výchovně.
„Vnímám to jako docela významný objev. Téměř všechny předchozí vědecká literatura naznačovala, že se rozvod přenáší generacemi psychologicky. Naše výsledky tomu odporují a naznačují, že vše má genetickou podstatu,“ tvrdí profesor psychiatrie Kenneth Kendler z Virginia Commonwealth University v Richmondu, který spolupracoval na výzkumu s vědci z Univerzity v Lundu.
Pro manželství nepříznivé geny jsou tedy velmi silné a projevují se i tehdy, když na jedince působí jiná výchova a nemá psychologickou zkušenost s rozvodem.
Sledujte nás na sociálních sítích: