Přímý a upřený pohled do očí ztěžuje danému protějšku lhaní

19.09.2023 Nela Novotná Vztahy

Podívej se mi do očí a řekni mi pravdu, naléhají často rodiče na dítě nebo partner na partnera. Upřený pohled do očí je skutečně zásadní pro pravdomluvnost a lhářům velmi ztíží jejich snahu pokřivit pravdu.

Vědci (1) z Tampere testovali schopnosti lidí lhát v experimentální hře. A zjistili, že jedinci, kteří dokážou lhát během této hry, lžou mnohem častěji také ve skutečném životě.

„Lidé podle všeho kladou důraz na názory druhých o nich samotných. A v situaci, kdy jsme sledováni druhými, se chováme sociálně mnohem vhodněji… V západní kultuře mají lidé tendenci koukat jiným lidem do očí, když je žádají o pomoc či velmi upřímnou odpověď. To je zřejmě proto, že vyhýbat se přímému pohledu je podezřelé,“ tvrdí psycholožka Jonne Hietanen z Tampere.

Přímé pohledy do očí přitom oslabují kognitivní funkce, a tedy i schopnost lhát, což je kognitivně extrémně náročná aktivita.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi lhář?

Lhaní je vůbec zajímaví schopnost lidského mozku. A tak není divu, že už o něm vědci přinesli řadu zajímavých poznatků. Tak například zjistili, že lidé ovládající plynně krom mateřštiny ještě jiný jazyk se mohou snadno ocitnout v pasti vlastní neupřímnosti. Cizí jazyk se totiž učíme především racionální částí mozku a dokážeme v něm kvůli tomu snadno lhát. Naopak mateřština je velmi silně emocionálním jazykem a mnohem obtížněji v ní tak potlačujeme svědomí. V rodné řeči jsme upřímnější než v té později naučené (2).

První jazyk našeho života – mateřština – je úzce spojena s emocemi, což nás činí zranitelnějšími a zároveň upřímnějšími. Druhý jazyk, který se naučíme, je vedle toho spojen s racionální částí mozku, což znamená, že v něm máme větší odstup a lhaní nám nečiní potíže (2).

„A to tak moc, že lidé, kteří hovoří dvěma jazyky, můžou v jednom jazyce určitý fakt přijmout, zatímco ten samý v jiném jazyce popřít. Vnímání pravdy je pohyblivé, když je nahlíženo prizmatem různých jazyků a kultur,“ tvrdí doktorka Ceri Ellis z University of Manchester (2).

Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30408602/, (2) www.theconversation.com/you-are-more-likely-to-deny-the-truth-in-your-second-language-82193






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

21 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:51
289 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:48
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat