Schopnost rozpoznat emoční stav jiného člověka pouhým pohledem na jeho oči a oční okolí je vnímána jako projev vysoké sociální a emoční inteligence. Ženy jsou přitom v tomto obecně lepší než muži. Muži nad ženami vynikají jen v rychlém rozpoznání hněvu a chtíče.
Dvě třetiny žen dokážou poznat správně kolem pěti různých emocí v oční partii obličeje jiných lidí. Mezi muži je takto schopných analytiků jen polovina. Ale zase vynikají v rychlosti a přesnosti odhalení emocí vzteku či sexuální žádostivosti.
Ženy jsou také mnohem vnímavější k projevům emocí týkajících se zranitelnosti, šoku a strachu. O něco lépe rovněž odhalují emoce provinění.
Podle psychologů z Bristolu kulminují tyto schopnosti zhruba do věku pětašedesáti let. Pak se umění číst emoce z očí protějšku začne opět zhoršovat. Jen emoce ostychu a ztrapnění starší lidé rozpoznají i nadále lépe než ti, kteří jsou ve srovnání s nimi mladší.
Zvuky versus slova
Nejlépe podle všeho muži i ženy poznají emoce ze zvuků. Dokonce lépe než ze slov! Behaviorální psychologové z Kanady prokázali, že lidé chápou základní emoce rychleji a lépe z neverbálních zvuků, než když jsou vyjadřovány slovy.
Vědci z McGillovy univerzity v Montrealu se zaměřili na tři základní emoce – vztek, smutek a radost. Pokusné osoby měly rozeznávat emoce u lidí, kteří buď vydávali zvuky, nebo se snažili své emoce vyjádřit v mluvě. U pokusných osob, které hádaly, sledovali vědci mozek pomocí elektroencefalogramu, aby lépe mapovali, která centra v mozku jsou aktivována a jak rychle reagují.
„Identifikace emocionální vokalizace záleží na systému v mozku, který je straší v evolučním slova smyslu. Chápání emocí vyjádřených mluveným jazykem na druhou stranu zahrnují mladší mozkové systémy, které se vyvinuly až s lidskou řečí,“ tvrdí autor výzkumu Marc Pell.
Zajímavé ale je, že lidé nejrychleji ze všech emocí odhalí radost. Na tuto emoci reagují nejrychleji, rychleji než na vztek a smutek.
Sledujte nás na sociálních sítích: