Monogamie a věrnost nejsou jednoduše vysvětlitelné prvky lidského chování. Tedy hovoříme-li o jejich vzniku a motivaci. Nelze pak rozhodně říci, že by byly ovlivněny pouze biologicky, či naopak pouze výchovou. Jsou spíš výsledkem působení mnoha faktorů, biologií počínaje, výchovou a vlivem společnosti a tvorbou hodnot konče. Nicméně výzkumy neurologů a endokrinologů naznačují, že některým jedincům biologické predispozice monogamní chování stěžují.
Tedy že majitelé určitých genů mají větší problém odolat nevěře než jiní. Podle odborného časopisu Marital and Family Therapy se k nevěře v rámci výzkumu v USA přiznalo sedmapadesát procent mužů a čtyřiapadesát procent žen. Důvodů – nebo lépe řečeno vysvětlení nevěrníků – existují z hlediska psychosociálního desítky.
Z neurologicko-endokrinologického hlediska ale existuje také určité pochopení problému. Výzkumy s hormony dopaminem a vazopresinem naznačují, že lidé mající určité alely (varianty genu) kódující receptory pro tyto hormony v mozku jsou k nevěře náchylnější.
Tak kupříkladu gen pro D4 dopaminový receptor má dvě různé alely – dlouhou a krátkou. Mezi majiteli dlouhé alely podvedlo někdy protějšek padesát procent osob, mezi majiteli krátké alely jen dvaadvacet procent. Lidé s dlouhou variantou také rádi riskují a tvoří si častěji závislosti. Je tedy jasné, že roli hraje právě dopamin a že nevěra jim přináší jistou formu uspokojení právě přílivem dopaminu. Vůči hormonu jsou citlivější než majitelé krátké alely.
Podobnou roli může hrát antidiuretický hormon vazopresin, který u savců hraje roli nejen při řízení vylučování moči, ale také při sociálním chování. Bylo zjištěno, že monogamní druhy savců mají velmi citlivé receptory na vazopresin a že právě dostatek hormonu a velká reaktivita receptorů posilují monogamní chování. Naopak u polygamních druhů sice vazopresin také v těle existuje, ale chybějí příslušné receptory v mozku.
Finští vědci u lidí prokázali, že jedinci s určitými alelami (variantami genu pro vazopresinové receptory V1) mají v těle méně vazopresinu a jsou častěji nevěrní. A také agresivnější a sociálně méně přizpůsobiví.
Sledujte nás na sociálních sítích: