Po Zemi chodí lidé, kteří umějí být vnitřně šťastní bez ohledu na okolnosti. Jenže je jich menšina a pro duchovně méně vyspělou většinu pak zůstávají pilíře, o které se musejí opírat, aby se vnitřně spokojení a šťastní dokázali cítit také. Zlatou trojicí tvořící stabilní trojúhelník jsou podle psychologů z Melbourne kvalitní vztah, finanční jistota a vnitřní smysl života.
„Aby průměrný člověk nalezl štěstí, musí umět vyvažovat všechny tři elementy v každodenním životě,“ tvrdí profesor Robert Cummins z Deakinovy univerzity.
„Lidé s nízkými příjmy můžou ale také cítit hodně silný pocit štěstí, když jejich vztahy a smysl života jsou silně pozitivní,“ dodává profesor Cummins s tím, že jeden slabší bod trojúhelníku můžou vyvažovat dva jiné, které jsou téměř stoprocentní.
Kvalitní vztahy přitom nemusejí být jen vztahy láskyplnými a romantickými, ale spíš vztahy se spolehlivými lidmi, s nimiž můžete sdílet své obavy i úspěchy. Nejspokojenější jsou v tomto ohledu manželé, kteří mají fungující a vzájemně pečující vztah.
„Je jedno, jak vysoké příjmy člověk má, ale pokud skvěle ovládá své finance, pak se cítí maximálně spokojený,“ tvrdí dále autoři z Melbourne. Důležité tedy není, kolik peněz člověk vydělá, ale zda a jak s nimi umí nakládat.
Nejneuchopitelnější kategorií je pak smysl života. Ten může člověk spatřovat v ledasčem. Třeba i ve vztazích a finanční jistotě. Většinou však zahrnuje také zaměstnání a končíky, činnosti, jimž se člověk věnuje nejvíce času každý den.
Sledujte nás na sociálních sítích: