Dnes trpí premenstruačními syndromy osm z deseti žen. Ale nebývalo tomu tak vždy. Vysoká míra výskytu nepříjemných stavů u žen před menstruací je způsobena konfliktem evoluce a kulturních norem. Tvrdí to profesor Michael Gillings ze Sydney. Podle jeho teorie trpí žena premenstruačními syndromy proto, aby se zbavila geneticky nevhodného či neplodného partnera.
Zatímco v pravěkých dobách byly premenstruační stavy dobrým nástrojem, v moderní společnosti decimují život ženy. „Stigmatizovali jsme dokonale normální důsledky fungující plodnosti,“ uvádí ke své teorii profesor Gillings působící na Macquarie University v Sydney.
Premenstruační stavy nejsou nemocí či syndromem, tvrdí Gillings, ale normálním důsledkem evoluční adaptace. Mají stejnou funkci jako ranní nevolnost v těhotenství, která také poukazuje na kvalitní těhotenství a chrání zárodek před otravou z jídla.
„Pokud má osmdesát procent žen premenstruační potíže, pak je to chování normální. Jak můžete tvrdit, že jsou ty ženy nemocné nebo mentálně postižené?“ zlobí se Gillings.
Dnes si ženy hlídají plodnost, což před tisícovkami let nedělaly. Také proto ženy v pravěku premenstruačními syndromy netrpěly.
„Studie zabývající se moderními kmenovými společnostmi s životním stylem lovců a sběračů dokazují, že plodné ženy mají medián dvou menstruačních cyklů během roku a stovky během celého života. Ve srovnání s tím mají ženy v rozvinutých zemích Západu kolem čtyř set menstruačních cyklů za život,“ tvrdí profesor Gillings v článku publikovaném v odborném časopise Evolutionary Applications.
Tím, že si moderní ženy hlídají plodnost, plánují početí a žijí s jedním, někdy nevhodným partnerem, premenstruačních syndromů přibývá. „Některé studie dokázaly, že v tomto období nenávistné chování ženy vůči partnerovi naruší možnost soulože, zvýší mužskou vášeň a vede k větší šanci na početí během příští ovulace,“ vysvětluje evoluční význam PMS profesor Gillings.
Sledujte nás na sociálních sítích: