Za lásky čas považovali básníci máj. Jaro a probouzející se příroda je označována za období přející také sexualitě člověka. Jenže podle antropologů je skutečným časem lásky a sexu podzim, jemuž nemůže unavené jaro konkurovat. Po létě totiž právě na podzim mají muži i ženy v těle nejvíce testosteronu.
Mužský pohlavní hormon přitom řídí u mužů i žen libido neboli sexuální nadrženost a chuť se milovat. Produkce tohoto hormonu se liší v průběhu dne, měsíce a roku. Zatímco muži ho mají mnohem více než ženy a každé ráno u nich dochází k nárůstu hladiny testosteronu v krvi, u žen je ho nejvíce před ovulací – tehdy mají také největší chuť se milovat. Z hlediska roční dynamiky pak dosahuje hladina testosteronu maxima právě na podzim. A lidé jsou v tomto čase nadrženější a více touží po sexu.
Podle profesorky Helen Fisher navíc u mužů dochází ke zvýšení testosteronu také tehdy, když vědí, že k nějakému sexu dojde. Vědci v experimentálním pokusu dokázali, že hladina pohlavního hormonu se zvýší den předtím, než má muž plánovaný sex. Jedince izolované na ostrově přiváželi na víkend na pevninu, kde v sobotu a neděli směli souložit s partnerkou. V pátek byla hladina testosteronu nejvyšší a důsledkem toho jim nejrychleji rostly vousy.
„Na konci jara a na počátku léta je hladina testosteronu nejnižší. Vrcholu dosahuje v listopadu a na počátku prosince, kdy mají muži také nejvyšší počty spermií. A tento fenomén funguje. Na severní polokouli ženy rodí častěji v srpnu a září, devět měsíců po maximální hladině testosteronu na konci podzimu. Tento nárůst testosteronu může být součástí přírodního plánu, aby nás donutil myslet na lásku ve zkracujících se dnes podzimu a vytěžil maximum z této lásky na konci léta, kdy je největší hojnost potravin a příznivé klima… podzim může být naším primárním obdobím pro rozmnožování,“ tvrdí antropoložka Helen Fisher.
Sledujte nás na sociálních sítích: