Misionářská poloha je stará minimálně 165 milionů let, tvrdí odborný článek ve vědeckém časopise New Scientist. Jenže když se nad tím průměrně vzdělaný člověk zamyslí, hned ho napadne: „Aha, jenže před 165 miliony let ještě nechodili po Zemi lidé.“ Nebyli to také lidé, kdo první soulož tváří v tvář provedl.
V Číně objevili fosilizovaný pár hmyzu souložící tváří v tvář neboli bříškem na bříško. Dvojice pěnodějek stará 165 milionů let přitom byla uchována v sedimentech spojená pohlavními orgány.
„Toto je nejstarší známá fosilie kopulujícího hmyzu a mohla by pomoci osvětlit teorie o tom, jak se vyvíjelo široké spektrum sexuálního chování u hmyzu,“ píše New Scientist.
„U hmyzu však známe obrovskou různorodost poloh při kopulaci,“ komentuje čínský nález australská behaviorální ekoložka Marie Herberstein z Macquarie University v Sydney.
Většina hmyzích druhů volí polohu na pejska zezadu, shora na samičce či zadečky k sobě. U člověka je misionářská poloha stále nejčastější a nejpřirozenější. Primáti ale většinou kopulují stylem zezadu, samec za zády samice. Výjimku tvoří lidé či šimpanzi bonobo.
Sledujte nás na sociálních sítích: