Vědci z University of East Anglia přišli se zajímavým závěrem, který se týká evolučních výhod promiskuity u obratlovců. Podle nich totiž samice mohou zvyšovat kvalitu potomků jednoduše tím, že souloží s více samci. Ačkoli se to potvrdilo při studiu ptáků, podle expertů z Anglie lze tyto objevy aplikovat i na ostatní obratlovce, včetně savců a mezi nimi i člověka.
Samozřejmě takové objevy odporují etice většině společností světa, leč polyandrie (mnohomužství) je mnohem výhodnější pro genetickou kondici potomků než monogamie. Při konkurenci spermií vyhrávají ty nejlepší a samice plodí kvalitnější potomky, kteří lépe odolávají chorobám a nepřízni životního prostředí.
„Náš výzkum prokázal, že samice si nemusejí vybírat mezi samci, aby zplodily nejlepší potomky. Raději by měly souložit s více samci, umožní tak interním mechanismům v těle vybrat to nejlepší a geneticky nejodlišnější sperma. A to může být případ i u jiných zvířat, včetně lidí, ačkoli prakticky testovat toto u savců by bylo obtížné, a zřejmě nemožné u lidí z etických důvodů,“ prohlásil profesor David S. Richardson z University of East Anglia.
Tým vědců z University of Oxford, Stockholmské univerzity a Linköpingské univerzity ve spolupráci s týmem z University of East Anglia testoval vliv polyandrie (mnohomužství) u divokého kura bankivského – předka moderní drůbeže. Pohlavní cesty samic přitom vždy zvolily to nejlepší sperma kohoutů, kteří měli nejrozličnější genetickou informaci. Potomci takových kohoutů byli totiž geneticky nejvariabilnější a nejodolnější.
Sledujte nás na sociálních sítích: