Jehněčí, ultratenké, vnitřní nebo klasické latexové. Co všechno vám tyto kondomy (ne)mohou nabídnout a jaká mají rizika?
Používání kondomů sahá hluboko do historie. První zmínky o něm pocházejí z doby starověkého Egypta, kde byly tyto ochranné pomůcky vyráběny z lněných tkanin. Ve středověku se na to šlo ještě jinak a hojně se využívaly střevní membrány zvířat. Skutečnou revoluci přinesl rok 1839, v němž Charles Goodyear objevil vulkanizaci kaučuku – technologii, která vedla k výrobě prvních latexových kondomů. Dnes jsou k dispozici ve všech možných variantách, a to od obyčejných až po hodně speciální. Pojďme si na jejich výhody a nevýhody trochu posvítit.
Latex má svá úskalí
A začněme u klasiky. Standardní latexové kondomy jsou nejběžnějším typem kondomů pro spolehlivou prevenci těhotenství a pohlavně přenosných chorob. Problém však mají ti s alergií na latex i osoby, které do milostných hrátek rády zahrnou i lubrikační gely na bázi oleje. Ty latex rozkládají, což snižuje jeho účinnost a zvyšuje rizika.
Ženské kondomy vyžadují trochu cviku
I když mohou být o něco složitější na zavedení, některé ženy si je nemohou vynachválit, protože jim prý poskytují větší kontrolu nad svým sexuálním zdravím. V praxi jsou ale dámské neboli vnitřní kondomy účinné pouze v 79 procentech, takže se doporučuje jejich kombinace s jinými formami antikoncepce, například pilulkami, nitroděložním tělískem či náplastí.
Zaměřeno na jehněčí kůži
Ano, zní to všelijak a slabší povahy se bouří. Jiní ale oponují tím, že využitý zvířecí materiál poskytuje přirozenější pocit a zlepšuje citlivost během sexu, což slibuje intenzivnější prožitky. Má to ale dost podstatné minus. Otvory v jehněčí kůži jsou dostatečně velké na to, aby jimi „prošly“ zárodky některých pohlavně přenosných chorob, jako HIV nebo herpes. Z tohoto důvodu se uvádí, že nemohou účinně chránit na 100 procent.
Je ultratenký nutně lepší?
Tenké nebo ultratenké kondomy jsou přesně tím, co jejich název napovídá – prostředky vyrobené z materiálu o něco tenčího než běžné varianty. Mnoho lidí je preferuje jako naprosto bezbariérovou metodu, která při milování nijak a nikoho neomezuje. Zní to hezky, ale stále častěji se objevují varování, že se tyto kondomy snadno poškodí kvůli teplu, tření i olejovým lubrikantům. Tak pozor na to…
Zdroj: www.health.com/condition/sexual-health/types-of-condoms
Sledujte nás na sociálních sítích: