Mozek při porodu prochází celou řadou velkých změn a je střídavě zaléván mnoha hormony. Zapínají a vypínají se v něm určitá centra, přičemž centrální řídící systém se snaží oslabit to zpracovávající bolest. Jednou z takových metod je třeba orgasmus. Při porodu dochází k sekreci velkého množství oxytocinu, který se rovněž uvolňuje při vyvrcholení. Ačkoli má orgasmus oslabit centrum bolesti a při porodu pomoci, ženy – které ho v tu chvíli dosáhnou – si ho užívají jen stěží.
Mnohé ho přes bolestivou agonii porodu ani nevnímají. Vědci z New Jersey však mají důkazy, že 0,3 procenta žen při porodu skutečně orgasmu dosahují.
„Při porodu dochází ke stimulaci porodního kanálu, stimulaci děložního krčku, vaginy a klitorisu a kontrakcím dělohy,“ popisuje profesor Barry Komisaruk z Rutgers University, jak může fyziologicky dojít k orgasmu.
Mozek je při porodu zaplavován endorfiny a oxytocinem, aby příchod dítěte na svět proběhl hladce a matka vnímala méně bolestí. Tento chemický proces přitom nahrává dosažení orgasmu, jenž může při porodu přijít několikrát a trvat až patnáct vteřin.
Britská porodní specialistka Caroline Flintová pak ve své knize Do Birth přímo nabádá matky, aby je od počátku porodu partner sexuálně stimuloval a pomáhal jim tak s otupením bolesti. Z jejích zkušeností vyplývá, že porod provázený sexuální stimulací a orgasmy je mnohem hladší a pro ženu méně vyčerpávající.
Sledujte nás na sociálních sítích: