Hormon kisspeptin neboli také „líbací hormon“ sice s polibky nic společného nemá, ale se sexualitou ano. Vylučuje se v těle na začátku puberty a spouští pohlavní zrání. Také se tvoří ve velké míře během těhotenství a podle nejnovějších výzkumů usnadňuje ženám dosažení orgasmu a zvyšuje jejich libido. Působí lépe než testosteron.
Libido u žen řídí také právě testosteron, ale jeho umělé podávání při léčbě frigidity u žen má negativní vedlejší účinky.
Kisspeptin, který je pojmenován podle genu KISS1, jehož peptidový řetězec kóduje, má pozitivní účinky na libido žen bez negativních vedlejších účinků testosteronu. Ženám nejen dodává chuť se milovat, ale také jim usnadňuje dosažení orgasmu.
„Nemáme zatím žádné dobré léky pro ženy trpící nedostatkem sexuální touhy. Objev funkce kisspeptinu, tedy že ovládá jak přitažlivost, tak touhu, otevírá nové možnosti pro vývoj léčby snížené sexuální touhy,“ tvrdí profesorka Julie Bakker z Univerzity v Lutychu.
Proč nemohu dosáhnout orgasmu?
Čím víc se o něj snažíte, tím víc se vám orgasmus vinou tlaku vzdaluje. Umíte si vysvětlit pravý důvod? Podle australské sexuoložky Vivienne Cass existují tři typy žen, jejichž orgasmus ovlivňuje právě stres a nepokoj. Tady je jejich popis.
Žena, která reaguje na stresující událost
„Některé ženy si dělají starosti s tím, co je třeba udělat a co se do budoucna může přihodit. Tyto emoce jsou přirozeně v rozporu se sexuálním vzrušením. Jak se můžete uvolnit a nechat se unášet sexuálními zážitky, když máte plnou hlavu starostí?“ chápe situaci odbornice ve své knize Opojný orgasmus, ve které přidává i návod, co s tím. Zamyslete se nad tím, zda se váš život hodlá brzy vrátit do normálu. V mezičase se zaměřte na partnera a dbejte na to, abyste si byli blízcí a aby vám byl oporou. Mluvte s ním o tom a zkuste se dohodnout, aby sex dočasně nahradilo mazlení, něžné masáže, kino nebo jiné příjemné aktivity. Hlavně si nedělejte starosti. Přijměte situaci takovou, jaká je.
Žena, která si dělá starosti úplně se vším
Jedná se o úzkostlivou povahu, tedy ženu, jejíž vyvrcholení ovládá stres a nepokoj – ne dočasně, nýbrž neustále. Patříte k této skupině? Pak si neustále děláte starosti s tělesnou váhou, atmosférou, prací, nedostatkem času, nevhodnou příležitostí, velkým teplem v pondělí, zimou v úterý a tak dále. Charakterizuje vás nervozita. „Doporučuji vám návštěvu psychologa, který vám vysvětlí, proč patříte mezi pesimisty a co s tím můžete udělat,“ dodává Vivienne Cass. Možností je i nějaký osobní program změn, který vás přiměje k relaxaci. Obrátit se můžete i nějakého dobrého kouče, který se specializuje na osobní růst nebo zbavení se strachů. (V tomto případě dejte na doporučení.)
Žena, která se nemůže zbavit smutku
Úmrtí manžela? Jiná stresující, významná událost? Není se čemu divit. „Setkala jsem se se ženami, které ještě rok po smrti milované osoby truchlily tak, jako by se to stalo včera. Některé z nich měly pocit, že kdyby přestaly cítit žal, znamenalo by to, že je jim to jedno. Zbývající z nich patřily k ženám, které nebyly v době ztráty schopny pořádně se vyplakat a vlastně truchlí dodnes,“ dál popisuje odbornice. Co doporučuje? Podle ní je potlačování citů špatné pro zdraví, mysl i sexualitu. Zkuste si najít někoho, komu se můžete otevřít. Je jedno, o koho se jedná (kamarádku, terapeuta, partnera). Výzkum totiž ukazuje, že ženy, které se mají o koho opřít, zvládají stres lépe.
Sledujte nás na sociálních sítích: