Psychologové z Illinois tvrdí, že lidé, kteří se neumějí přijmout a pochopit vlastní hodnotu, se často pouštějí do sebezničujícího či poškozujícího chování. To má ale negativní důsledky na jedince i celou společnost. Lidé mající problém s vlastní hodnotou by se měli v péči odborníka – nezvládnou-li to sami – věnovat technice přijetí sebe sama.
„Vezměte si osobu, která zrovna zjistí, že je nedostatečně finančně připravena na důchod. Může jít buď ven a koupit si něco drahého, nebo se začít přejídat a opíjet, aby se vyhnula řešení svých problémů. My předkládáme ideu praktikování sebepřijetí jako účinnější alternativu k tomuto typu sebedestruktivního chování,“ tvrdí autoři výzkumu Soo Kim a David Gal z Northwestern University v Evanstonu.
V pěti nezávislých experimentech prokázali, že lidé praktikující sebepřijetí se nedopouštějí poškozujícího chování a zvyšují sami sobě pravděpodobnost, že budou směřovat svou činností ke zlepšení oblastí, v nichž selhávají.
Podle autorů to má význam také pro obchodníky a trh. Značky útočící na zákazníky s nízkým sebepřijetím by měly věnovat zvýšenou péči vzkazu, jímž se snaží zákazníkům radit, a měly by používat neohrožující tón.
„Zatímco výhodou sebepřijetí je to, že pomáhá zvýšit sebevědomí člověka jako prostředek podpory dobrého pocitu, tak nezasloužené chválení může poskytnout člověku nerealistický dojem a očekávání o svých schopnostech,“ uvádějí dále autoři.
Sledujte nás na sociálních sítích: