Už pouhé podání ruky může o člověku vypovědět mnohé. Pokud si potřásá dlaní s přáteli, nemusí tolik myslet na styl, jako když se poprvé setká s obchodním či pracovním partnerem. Pak je dobré na podání ruky a stisk myslet a dodržovat jistá pravidla. Tvrdí to australský psycholog Allan Pease, jenž se zabývá neverbální komunikací člověka.
Podání ruky především vypovídá o dominanci a submisivitě. A na první schůzce není dobré vyjadřovat ani přílišnou podřízenost, ani přílišnou nadřazenost. „Ruku byste měli při prvním podání držet vertikálně a předat druhému stejně intenzivní stisk ruky, jaký vám dává on, tím totiž vytváříte velmi pozitivní dojem,“ tvrdí Pease na stránkách deníku Sydney Morning Herald.
Čím silněji člověk rukou třese, tím víc bude mít navrch při mítinku, ale to nemusí být vždy výhoda. „Když ale podáte ruku ve vertikální poloze a předáte druhému stejně intenzivní stisk, protějšek se uvolní, je kreativnější a také pozitivně naladěný, takže výsledek jednání je lepší,“ vysvětluje doktor Pease.
Podle něj by se lidé měli vždy vyhnout podání ruky ve stylu „vládce“, kdy člověk druhému podá ruku a zkroutí silou tak, že má svůj hřbet ruky směrem nahoru a ještě ji odstrčí od těla k protějšku.
Lidé také často dělají to, že ještě levou ruku položí na sevřené pravé ruce. Má to působit důvěryhodně a upřímně, ale většinou to vyvolá opačný dojem.
Leklá ryba je dalším ze způsobů podání ruky, jemuž je třeba se vyhnout, vypovídá o špatném sebevědomí a slabé osobnosti.
Sledujte nás na sociálních sítích: