Známe to všichni – hned po výplatě vyrazíte na nákupy a účty létají vzduchem jeden za druhým. A čím víc se blíží konec měsíce, tím větší prázdno v peněžence máte. Co takhle s nepořádkem v penězích zatočit jednou provždy? Zkuste během následujících týdnů pečlivě dodržovat rady, díky kterým si své finanční prostředky patřičně utřídíte. Pak už stačí jenom krůček k tomu, aby se z pořádku v penězích stalo pravidlo.
1. týden – Udělejte si malou inventuru
Nejprve musíte znát svou startovní pozici. Proto si sepište všechny příjmy, pravidelné výdaje a dluhy. Do seznamu zahrňte i další útraty, o kterých víte s předstihem, jako jsou dovolené, narozeninové oslavy nebo příští Vánoce. K čemu takové složité vypisování? Když si všechno srovnáte na papír, okamžitě před sebou uvidíte, kde ve skutečnosti vaše peníze mizí. A začnou vás napadat první věci, na kterých by se dalo ušetřit.
2. týden – Využívejte technologie
Když už víte, kolik a za co pravidelně platíte, je na čase si hlídat i drobné každodenní útraty. Nebojte se k tomu využít chytrý mobil, který má dneska každý. Osvědčily se například aplikace, které vám náklady a výdaje značně zpřehlední. Nastavíte si limitní částku, kterou můžete za den utratit. Když pak hranici překročíte, telefon vás hned upozorní. Mobil také dobře poslouží, pokud se vám nechtějí skladovat štosy papírových účtenek. Jednoduše je naskenujte a uložte elektronicky.
3. týden – Proškrtejte nepotřebnosti
Aby se vám ušetřené částky ještě zvedly, zaměřte se během třetího týdne na platby služeb, které sice dlouhodobě nevyužíváte, ale zatím jste se nerozhoupali k jejich zrušení. Odebíráte drahý časopis, z nějž s bídou přečtete jeden článek? Držíte si pevnou linku, na kterou stejně zavolá jenom jednou za rok vzdálená teta ze čtvrtého kolene? Platíte si členství ve fitku, přestože chodíte po večerech běhat zadarmo do parku? Možná se tyto položky zdají jako drobnosti, ale když se sečtou dohromady, lze na nich měsíčně ušetřit až pár stovek, nebo dokonce tisíc.
4. týden – Naordinujte si den bez útrat
Tahle výzva pro čtvrtý týden je sice poněkud drsnější, ale na druhou stranu díky ní stoprocentně nějakou tu korunu ušetříte. Řeč je o dni bez útraty, anglicky „no spend day“. Jak funguje? Prostě si na jeden nebo dva dny zakažte utrácet za drobnosti a zbytečnosti. Oběd si místo restaurace uvařte sami doma z předem nakoupených surovin, kino vyměňte za obývák a předraženým kavárnám se vyhněte obloukem. V čem vám tenhle „očistec“ pomůže? Především si uvědomíte, kolik ve skutečnosti nepotřebných věcí umíte oželet. A to se počítá!
5. týden – Co bude za pár let?
Až budete mít po čtyřech týdnech každodenní spoření v malíku, budete stát před nejdůležitější výzvou: měli byste přemýšlet dál do budoucna. Jednou totiž přijdou mnohem náročnější výdaje než účet za vodu nebo nákup nových bot. Typicky jde například o pořízení vlastního bydlení. Náklady tam začínají na stotisících a šplhají několikanásobně výš. Na podobné situace dokáže s předstihem připravit třeba stavební spoření. Do rozpočtu přinese peníze navíc tím, že si u své stavební spořitelny výhodně uložíte své úspory, které obohatí kromě úroku i příspěvek od státu. A díky možnosti úvěru poslouží i jako pojistka pro nenadálé výdaje u vás doma.
Sledujte nás na sociálních sítích: