Hledáte práci? Poradíme vám, jak napsat profesní životopis

14.04.2010 Redakce Finance

Ať už se vracíte do zaměstnání po rodičovské dovolené, hledáte si jiné zaměstnání nebo jste po škole, potřebujete napsat profesní životopis (CV). My vám poradíme, co by v něm rozhodně nemělo chybět a co zdůraznit, aby si vás potenciální zaměstnavatel mezi ostatními uchazeči všiml. A čemu se vyhnout.

Životopis, i když má především podat základní informce o uchazeči, by měl splňovat i další kritéria.

Životopis by měl být:

• zajímavý
• originální (čili neopsaný), pravdivý
• psaný na počítači
• srozumitelný, přehledný, logicky členěný
• pozitivní, ale nikoli bezmezně vychvalovačný
• dostatečně detailní (max. však na 3 stránky A4), odpovídající požadavkům potenciálního zaměstnavatele - u juniorních pozic se samozřejmě očekává, že životopis bude kratší
• zdůrazňující věci správným způsobem na správném místě

Životopis by měl dále obsahovat:

Kontaktní údaje: jméno, příjmení, adresa, telefon, mobil, e-mail
Foto: aktuální, barevné s odpovídající vizáží, ne větší jak 7 x 10 cm, nejlépe přilepené v pravém horním rohu, ve studiovém provedení, nikoli z automatu. Pokud životopis posíláte v elektronické podobě, tak většina aplikací dnes umožňuje automatické vložení fotografie. Vyvarujte se fotografiím z dovolených, výřezů fotky z večírků atd.
Osobní údaje: datum narození, místo narození, stav
Vzdělání: dosažené (základní, střední, vyšší, vysokoškolské) vzdělání, období studia, název a sídlo školy, ukončení (diplom, maturita, diplomová práce, případně prospěch), školení, kurzy. Studium pište chronologicky od posledního k prvnímu. Pokud v době, kdy se ucházíte o pracovní pozici, stále studujete, je vhodné do životopisu uvést předpokládané ukončení studia.
Praxe: pište chronologicky, od posledního zaměstnání k prvnímu, a to ve tvaru: zaměstnání, období, název a sídlo firmy, stručně činnost a náplň práce, kompetence, úspěchy. Nárazové nebo krátkodobé práce uvádějte jen ty, jež pro vás měly přínos pro pozici, o kterou se ucházíte. Není třeba vyjmenovávat všechny brigády, které jste kdy absolvovala.
Schopnosti: psaní na stroji, ovládání počítače, řidičský průkaz, jazyky, členství ve spolcích, kroužcích, klubech
Zájmy: hudba, literatura, sport, internet, ...
Reference: kontakty na zástupce bývalých zaměstnavatelů s udáním jejich funkce
• A nezapomenout na konec přidat: datum a podpis

Členění životopisu

Poslední dobou je populárnější psát ve svém životopise nejprve o nejnovějších zkušenostech a momentech vašeho života. To znamená, že začínáte praxí a končíte vzděláním. Jak by mohla jít subtémata životopisu po sobě?

Řazení A: Na úvod pracovní zkušenosti, potom vzdělání a kvalifikace, další aktivity a dovednosti a na závěr reference.
Řazení B: Nejprve osobní údaje, potom vzdělání, praxe a nakonec další informace.
Řazení C: Na úvod osobní data, poté základní a střední vzdělání, vysokoškolské vzdělání, praxe, cizí jazyky, další činnosti a na závěr zájmy.

Čemu se určitě vyhnout

Lživé informace: někdy se snažíme své schopnosti poněkud nadhodnotit či překroutit. Pravda ale vždy vyjde dříve či později najevo.
Soukromí: osobní informace, například, že jste rozvedená matka dvou dětí, která ráda lyžuje, do profesního životopisu rozhodně nepatří.
Délka životopisu: snažte se být struční, zdlouhavé informace personalistu spíše odradí.
Vtipné poznámky: humor do profesního životopisu rozhodně nepatří, takže věty typu Budu pracovat jak ďas si raději odpusťte.
Kontakt: uvádějte vždy telefon a e-mailovou adresu, na nichž jste pravidelně. Pokud vám personalista odpoví, čeká okamžitou reakci. A pozor! Rozhodně neuvádějte jako kontaktní e-mail adresu stávajícího zaměstnavatele.
Jazyky: to, že se umíte zeptat na cestu a znáte pár písmen azbuky, neznamená, že tyto jazyky ovládáte.
Úprava: životopis by měl zaujmout, ale ne tím, že použijete několik druhů písma a barev. Nejčastěji se používá Arial nebo Times, velikost 12, názvy společností nebo vzdělávacích institucí zvýrazněte tučně, název pozice např. kurzivou.
Gramatika: pokud gramatika není vaší silnou stránkou, nestyďte se požádat partnera nebo kamarádku, aby si po vás životopis přečetli. Nemusí najít jen hrubky, ale třeba i překlepy, které vy, jako autorka, snadno přehlédnete.

TIP: Tady se můžete podívat, jak má vypadat správně napsaný životopis.

Partnerem rubriky je web www.finance.cz

 






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
5 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat