Hesla. Ačkoli nás jejich tvorba občas otravuje, jsou potřeba. Zadáváme je při otevření počítače, mobilního telefonu, ale i e-mailu či internetového bankovnictví… Jejich tvorbu bychom rozhodně neměli podceňovat. Jakých chyb se dopouštíme nejčastěji?
Až příliš časté heslo
Ruku na srdce – při vymýšlení hesel nejsme zrovna kreativní. Řada z nás zvolí kombinaci typu 1234, 1111, abcd apod. A jak si jistě sami uvědomujeme, o bezpečnosti takových hesel by se dalo s úspěchem pochybovat. Však z nich také počítačovým expertům většinou vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Jistě, jsou snadno zapamatovatelná, ale má je tolik lidí, že jejich uhodnutí nedá případnému hackerovi žádnou velkou práci.
Předvídatelné heslo
Podobně nedoporučovaná jsou hesla, která mají podobu vašeho data narození, jména vašeho dítěte nebo domácího mazlíčka… Zkrátka taková, jež mají pro vás osobní význam a která pro případného podvodníka není problém zjistit. Počítačoví odborníci doporučují alespoň takové heslo vybavit nějakou číslicí na konci. I když jistější je zvolit heslo zcela náhodné.
Jedno heslo pro všechno
Heslo do počítače, mobilu, mailu, bankovnictví, do pracovního počítače, na sociální sítě, do nejrůznějších služeb a aplikací, PIN na kartě… Člověk má co dělat, aby si všechna pamatoval. A tak si situaci zjednodušuje – prostě je má jedno univerzální heslo ke všemu. Ovšem to z bezpečnostního hlediska není příliš chytré. Jakmile se někdo provalí heslo k jedné aplikaci, prozradí se heslo ke všem.
Heslo na papírku
Spousta lidí si sice zvolí poměrně bezpečné heslo, ale je tak složité, že mají problémy si je zapamatovat. A tak si je napíší na papírek. Nebo do mobilního telefonu. Nebo si je pošlou na mail. Tím ovšem bezpečnost onoho hesla sníží na minimum. Stačí, aby ztratil mobil a k heslu třeba k internetovému bankovnictví se dostane prakticky každý.
Sledujte nás na sociálních sítích: