Jediná noc s nedostatečným spánkem nutí srdce následující den pracovat o deset procent usilovněji, což ho poškozuje a oslabuje. Opakovaná spánková deprivace má zhoubné následky a vede k vážnému poškození oběhové soustavy. Nejhůře jsou na tom lidé pracující na nočních směnách a také zaměstnanci v povoláních, která vyžadují celodenní směnu.
Mezi nimi především lékaři, hasiči či zdravotníci z pohotovostí.
„Poprvé jsme v naší studii dokázali, že krátkodobá spánková deprivace v kontextu čtyřiadvacetihodinové směny může vést k výraznému zvýšení srdečních stahů, talku krve a srdečního tepu,“ tvrdí doktor Daniel Kütting z Univerzity v Bonnu.
Srdce po spánkové deprivaci vykazuje známky silné zátěže. Jako by muselo pracovat o deset procent usilovněji na zajištění základních oběhových funkcí. Navíc v krvi lidí bdělých čtyřiadvacet hodin vkuse vzroste hladina stimulačního hormonu štítné žlázy a kortizolu, které působí zhoubně na buňky a tkáně.
„Práce na dlouhé úvazky či práce ve více než jednom zaměstnání může mít zhoubný vliv na zdraví jedince a vážně poškozovat jeho srdce,“ varuje doktor Kütting.
Nejen směny, ale i přesčasy
Ovšem bylo by chybou domnívat se, že pokud nepracujete na směny, žádné zdravotní riziko vám nehrozí. Jestliže totiž v práci trávíte víc než 9 hodin denně, zaděláváte si také na vážné potíže.
Vědci z Ohia sledovali 7,5 tisíce osob po dobu dvaatřiceti let. A prokázali, že přesčasy a dlouhé pracovní dny výrazně zvyšují riziko onemocnění srdce, rakoviny (kromě rakoviny kůže), artritidy, astmatu a diabetu. U žen pak bylo riziko vyšší než u mužů.
„Lidé, kteří si zvyknou pracovat dlouho a pracují tak mnoho let, dokonce celá desetiletí, jsou opravdu náchylní onemocnět mnohem častěji chronickými a potenciálně smrtelnými chorobami později v životě. Je to patrné u mužů, ale ohromně viditelné u žen,“ tvrdí profesor Allard Dembe z Ohio State University, podle něhož jsou na tom svobodné matky úplně nejhůře. Pracovní týden dlouhý šedesát hodin zvýší u žen riziko onemocnění srdce a cév, nekožních typů rakoviny a diabetu trojnásobně.
Sledujte nás na sociálních sítích: