Člověk je po milionech let evoluce příliš spjat s přírodním koloběhem a střídáním dne a noci podle rotace planety Země. Tělo je uvyklé na pravidelné cirkadiánní rytmy, podle nichž fungují také vnitřní hodiny řídící funkci všech orgánů a systémů. K velmi hrubému narušení těchto biorytmů dochází při práci na směny. Má to závažné zdravotní důsledky. Nejenže to vede k obezitě a vyššímu riziku onemocnění rakovinou, ale také k závažným formám mrtvice. Ty bývají většinou fatální.
Přitom u mužů je toto riziko o něco vyšší než u žen. Dlouhodobě se ví, že střídání směn a nepravidelnost denních rytmů vedou k obezitě a infarktu. Ale podle vědců z Texasu také při tomto způsobu života prudce roste riziko ischemických mrtvic, při nichž se ucpe céva zásobující mozek krví, tedy kyslíkem a živinami.
„Tělo je synchronizováno dnem a nocí podle cirkadiánních rytmů, to je čtyřiadvacetihodinový cyklus ovládající vnitřní biologické hodiny, které říkají našemu tělu, kdy má spát, kdy jíst a kdy vykonávat řadu psychologických a fyziologických procesů. Osoba pracující na směny, zvláště ta, která střídá různé směny, zmate své vnitřní hodiny, což má velmi vážné důsledky na její zdraví,“ vysvětluje profesor David Earnest z A&M univerzity v Texasu.
U mužů přitom riziko ischemické mrtvice bylo vyšší a její následky častěji fatální.
„Osoby pracující na směny by tedy měly extrémně dbát na zdravý životní styl, nekouřit, nepít alkohol, jíst zdravě, sportovat a snažit se dodržovat alespoň nějaké rytmy kupříkladu v příjmu potravy,“ radí profesor Earnest.
Sledujte nás na sociálních sítích: