Džíny jsou asi nejoblíbenějším kouskem oblečení, a to už mnoho let. Proč byste je měli prát jen jednou za měsíc? A co se stane, když to neuděláte? Možná vůbec nic!
Konečně jste ulovili naprosto perfektní džíny, které vám sedí jako žádné jiné? Pak si určitě přejete, aby v celé své kráse a hlavně tvaru vydržely co možná nejdéle. Lze tomu nějak pomoci? Samozřejmě, alfou i omegou úspěchu je správné praní! Znáte ideální frekvenci i teplotu vody, která jim neuškodí?
Méně je někdy více
„Časté praní džínů způsobuje vyblednutí barev a dokáže pozměnit i jejich tvar. Bohatě postačí, když je zbavíte nečistot zhruba jednou za měsíc, nebo po každém čtvrtém až pátém nošení,“ vysvětluje Susan Fermor, což je tisková mluvčí německé společnosti Dr. Beckmann, která se mimo jiné zabývá i prodejem pracích prostředků. No dobře, očista tedy zhruba každých 30 dní, ale jak ji provést? Jsou i tady nějaká nepsaná pravidla?
Ruční zacházení jako správná volba
Na otázku nejlepší péče je dobré zeptat se přímo u zdroje. I když, možná jde o doporučení, které vás trochu zaskočí. Prezident a výkonný ředitel společnosti Levi Strauss (celosvětově nejznámější džínová oděvní firma) Chip Bergh se při jistém rozhovoru nechal slyšet, že kalhoty jejich značky nosil celých deset let, aniž by se k pračce vůbec přiblížily. Tento podnikatel prý skvrny odstraňoval zubním kartáčkem a trochou jemného mýdla. Že něco takového nehodláte absolvovat? Naštěstí jsou i jiné šetrné způsoby.
Do vany a naležato
Džíny obraťte naruby a vodorovně položte do vany. Vanu pak naplňte studenou vodou, do níž přidáte tekutý prací prostředek. Kalhoty nechte takto namočené přibližně 45 minut a občas s nimi jemně zahýbejte. To radí zase pracovníci německé drogistické společnosti Ariel. Co když ale tenhle kousek z šatníku přece jen toužíte vyprat? Čas od času můžete, zejména v případě většího znečištění.
Nízká teplota – dobrá teplota
„Pokud dáte džíny do pračky, nejprve zapněte všechny zipy a zvolte cyklus s nejnižší možnou teplotou, který omezí riziko jejich vyblednutí. Je dobré použít i speciální prostředek, který zachovává barvy. Jde-li o následné sušení, místo sušičky je raději rozprostřete na vzduchu,“ uzavírá Susan Fermor.
Sledujte nás na sociálních sítích: