Jen málokterá žena prožije celý život se svou přirozenou barvou vlasů. Dříve či později většina z nás objeví první šedivý vlas. A po něm další a další. Naše vlasy zkrátka také stárnou. Jaké zajímavosti o šedinách zjistili vědci?
Tak například, že…
…platí pravidlo 50-50-50.
Co toto pravidlo říká? Nic jiného, než že 50 procent žen bude mít v 50 letech na hlavě 50 procent vlasů šedivých. Většina z nich je ale překrývá barvou na vlasy, což je důvod, proč na ulici mnoho 50letých žen a šedinami nevídáme.
…nejčastěji šediví běloši.
Je to tak. Není tak docela jasné proč, nicméně nejvíce lidí s šedinami patří mezi bělochy. Následují Asiaté. Nejméně šedin pak mají Afroameričané.
…stres skutečně na vlasy působí.
Ačkoli historky o tom, jak člověk prožil šok a zcela zešedivěl během několika minut, jsou jen málokdy založeny na pravdě, je prokázáno, že stres se na šedivění vlasů podílí. Ostatně týká se to i nejrůznějších onemocnění. Například byly zaznamenány případy, kdy pacientům, kteří ztratili vlasy v důsledku chemoterapie, narostly vlasy s odlišnou barvou, než jakou měli před podstoupením léčby.
…životní styl se také podílí.
Není třeba si nic nalhávat – na zdraví našich vlasů se (tak jako na stavu naší pleti a vlastně celého těla) výrazně podílí i náš životní styl. Kouříte, holdujete alkoholu, nijak zvlášť si nehlídáte jídelníček? Pak nemůžete čekat, že budete mít lokny jako z reklamy. Snažte se alespoň zařadit na svůj talíř dostatek antioxidantů a vitaminů (především vitaminy skupiny B).
…vlasy nemění barvu, šedivé začnou růst.
Vlas roste přibližně rok až tři roky a poté je nahrazen novým. Jak stárneme, přibývá vlasů, které rostou již šedivé. I když zpozorujete první šedivý vlas a vytrhnete jej, na jeho místě již naroste opět šedina.
…rodiče napoví.
Pamatujete si své rodiče šedivé prakticky už od svého útlého dětství? Pak existuje dosti vysoká pravděpodobnost, že i vy začnete brzy šedivět. Geny jsou zkrátka geny. Tak jako dědíme barvu vlasů, dědíme často i sklony k šedivění.
Sledujte nás na sociálních sítích: