Slavný britský psychiatr Iain McGilchrist tvrdí, že chytré telefony nepatří do rukou dětí. Pokud se do nich totiž ponoří a tráví s nimi každý den spoustu času, začnou se chovat jako autisté. Uznávaný lékař z Oxfordské univerzity tvrdí, že hlavně malé děti přestávají rozumět výrazům v obličeji a nedokážou projevit sebemenší soucit s druhými.
„Dnešní děti od věku pěti let jsou stále neschopnější rozumět výrazům obličeje a projevovat empatii, když je srovnáte s dětmi předchozí generace,“ uvedl doktor McGilchrist v rozhovoru pro deník The Independent.
„Mluvím se spoustou učitelů, kteří dnes zjišťují, že asi třetina žáků má problémy s udržováním pozornosti a chápáním emocí či obličejového výrazu u druhých, problém, za který může narůstající čas, které dítě každý den stráví s moderními technologiemi,“ varuje doktor McGilchrist.
Podle něj ale není možné vždy obviňovat jen rodiče z toho, že posadí dítě k tabletu či televizi. Na to, aby se mohli dětem věnovat, prostě nemají čas. Protože společnost je nutí zvládat řadu povinností a pracovat i doma, aby utáhli splátky, hypotéky a nákladný životní styl.
Autistické poruchy mají řadu charakteristik, typická pro všechny je porucha sociální inteligence. Autističtí lidé nedokážou ve společnosti jednat intuitivně. To, co je pro jiné naprosto přirozené, nechápou a nezvládají. Autisté nerozumějí výrazům obličeje a nechápou emoce druhých – neumějí se do nich vcítit.
Sledujte nás na sociálních sítích: