Z jedináčka starším sourozencem. Jak zvládnout tuhle proměnu?

Příchod nového člena rodiny je vždy radostná událost. Ovšem pro dítě, které se v tom okamžiku stane starším sourozencem, to znamená radikální změnu. A ne vždy se s ní bez problémů smíří.

Jak zajistit, aby z vašich dětí vyrostli sourozenci, kteří spolu vycházejí a mají láskyplný vztah? Víme to!

První dítě má výsostné postavení v rodině. Nemusí se s nikým dělit o lásku, pozornost ani hračky. A tak je mladší sestřička nebo bratříček čára přes rozpočet.

Jak malé dítě na novou roli připravit a navodit mezi sourozenci harmonický vztah?

Už nebudeš jedináček!

Když se má narodit druhé dítě, je pro nastávající rodiče už mnoho věcí jasných. Maminka se neplaší nevědomostí a nepřipraveností, tatínkové se neopíjejí nervozitou a vše kolem těhotenství a příprav jde snadněji. Jedna věc je ale zcela nová: připravit první dítě na to, že bude mít bratříčka nebo sestřičku. Zatímco v některých rodinách bude narození druhého potomka provázeno nadšením staršího sourozence, může se příchod nového člena do rodiny v jinývh případech stát hotovým hororem plným slz, naschválů a hysterických scén. Dobrá zpráva je, že to jednoho dne skončí a že se při troše štěstí z vašich dětí stanou „parťáci“. Ta horší zpráva bohužel je, že než to přijde, čeká vás tvrdý boj. Takže se obrňte trpělivostí, klidem a nadhledem. Srovnat se s tím, že se o vaši pozornost musí dítě dělit s nějakým miminem, není jen tak. I ten nejhodnější mrňous se může začít náhle chovat jinak, jen aby se vyrovnal s faktem, že už není číslo jedna. Není to znak sobectví nebo špatného charakteru, je to jen prostá sebeobrana v krizové situaci.

Jak tedy dítěti sdělit, že jeho „absolutní vláda“ v rodině končí? Záleží na věku.

Dítě ve věku 1–2 roky ještě nemá pojem o čase, nedokáže si představit minulost, současnost ani budoucnost. Všímá si pouze daného okamžiku. Informace typu „narodí se nám miminko“ nemá pro takové dítě žádný význam. Nechápe, co to znamená, a nedovede si ani představit, kdy to tak asi má nastat. Proto stačí, když se o tom, že bude mít sourozence, dozví teprve několik týdnů před porodem.

Dítě ve věku 3–4 let se naopak dlouho dopředu těší na nového kamaráda, se kterým si bude moci hrát. Tím větší je pak jeho rozčarování, že s miminkem, které se narodilo, není moc velká zábava. Po několika týdnech bývá dítě často zklamané, že miminko jen pláče a spí a že si s ním nemůže hrát. Proto je potřeba mu v klidu vysvětlit, kolik je zpočátku s nově narozeným miminkem práce a jak málo toho zatím dovede. Nesmíte zapomenout věnovat stejnou pozornost prvnímu dítěti a dávat mu najevo, že vám na něm záleží stále stejně.

Když je dítěti 4 a více let, má již docela dobrou představu o čase, většinou zvědavě sleduje průběh matčina těhotenství a zajímá se o detaily. Chce si sáhnout na bříško, poslouchat miminko uvnitř a cítit, jak kope. Má nekonečnou spoustu otázek, které je potřeba mu trpělivě zodpovědět. Starší dítě je potřeba na narození sourozence připravit pečlivě, protože to ovlivní do budoucna jejich vzájemný vztah. Nemá vůbec lehkou situaci. Dosud bylo středem rodiny a nyní se bude muset o tuto pozici dělit. Dopřejte mu proto pocit, že je důležité, užitečné, statečné atd. Můžete použít třeba utěšující větu, že bude „velký bratr/velká sestra“ a že umí různé věci, které miminko ještě nedokáže. Dítě může dávat miminku najevo svou náklonnost, stejně tak může vůči němu prožívat i negativní pocity nebo s ním zacházet neopatrně. Dávejte proto na novorozeně bedlivý pozor a případnou hrubost staršího potomka okamžitě pokárejte. Většina psychologů se shoduje, že nejlepší cestou k předcházení žárlivosti u dětí je, už od začátku je zapojovat do všedních starostí a radostí. Nechte starší dítě, ať vám s miminkem v rámci svých možností pomáhá.

Taky jsi byl malý/byla malá!

Odborníci radí prohlížet si s prvorozeným dítětem fotografie. Na základě vlastních fotografií v miminkovském věku dítě snáze pochopí, jak bude malý sourozenec vypadat. Až kamarádky a příbuzní přijdou na návštěvu s dárky pro miminko, nezapomeňte obdarovat i prvorozené dítě. Je to pro ně obtížná situace – až dosud vždycky dostávalo dárky ono samo, a teď by si připadalo opomíjené. Žárlivé scény bude sice dělat pořád, ale rychleji obtížné období překoná. Některé děti mohou na sourozence zareagovat tzv. vývojovým regresem. To znamená, že dovednosti, které dítě bezpečně ovládalo, jakoby „zapomene“. Začne se tvářit, že nočník v životě nevidělo, jí polévku rukama, přestože babičce minulý týden ukazovalo, jak umí stolovat s příborem, nebo se začne pomočovat a dělat hysterické scény – nejlépe na veřejnosti. Chce prostě dělat všechno jako malý sourozenec, na kterého jednoduše žárlí. Myslí si, že se dítěti věnujete proto, že on už všechno umí a pozornost nepotřebuje. Podle dětských psychologů je ale takové chování normální, a pokud pár excesů přetrpíte, vrátí se chování staršího dítěte zase do normálu.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat