Ženy často hovoří o tom, že jim těhotenství a především raná fáze mateřství vymažou mozek. Podle vědců z Utahu je to ale iluze, která se šíří společností jako jeden z falešných stereotypů. Ve srovnávací studii totiž dokázali, že těhotné ženy a čerstvé maminky nemají horší paměť a myšlení než jejich vrstevnice bez dětí.
Psychologové z Univerzity Brighama Younga v Salt Lake City podrobili testům paměti a myšlení jednadvacet těhotných žen. Ty prošly stejnými testy pár měsíců po porodu potomka. Jejich výsledky pak srovnali s výsledky testů jednadvaceti žen, které byly bezdětné.
„Mezi oběma skupinami nebyly žádné rozdíly v paměti, myšlení, pozornosti, organizačních a prostorových schopnostech. Ať už byly testy provedeny v době těhotenství nebo po porodu, když se ženy staraly o malé děti, výsledky nebyly o nic horší než u žen, které nikdy nebyly těhotné a neměly děti,“ uvedl profesor Michael Larson z Utahu.
Jeho tým napadlo, že všem ženám poskytne prostor k sebehodnocení. A světe div se, ženy, které nikdy nebyly těhotné a neměly děti, se hodnotily pozitivně, zatímco těhotné ženy a čerstvé maminky se hodnotily negativně a za „slabý“ výsledek se omlouvaly.
„Velmi mě překvapilo, jak silný měly pocit, že jejich výsledek byl chabý. A tento pocit přetrvával i tehdy, když jsme jim dokázali, že tomu tak nebylo,“ uvedl profesor Larson.
Sledujte nás na sociálních sítích: