Otcové kuřáci plodí častěji astmatické děti. Horší však na zprávě norských vědců je, že se riziko nijak nesníží, ani když muž přestane kouřit a teprve po několika letech zplodí dítě. Riziko, že potomek onemocní astmatem, je i tak stále dost vysoké. Studie je jednou z mnoha, které dokazují, že nezdravý životní styl rodičů před početím se negativně podepisuje na zdraví jejich dítěte.
Ve stejnou dobu, co byla publikována studie norských vědců o vlivu kouření otců na riziko onemocnění astmatem u jejich dětí, zveřejnili také australští odborníci výsledky svých výzkumů, podle nichž oba rodiče, kteří pijí příliš mnoho alkoholu, kouří a stravují se nezdravě, mají častěji potomky s vážnými zdravotními potížemi. Vysoce „přenosná“ z generace na generaci je především obezita. Obézní rodiče a ti, kteří se stravují nezdravě, mají častěji obézní děti.
Norští vědci sledovali třináct tisíc mužů a žen a také zdravotní stav jejich dětí. Všímali si toho, kdy a jak rodiče kouřili a jaký to mělo vliv na zdraví jejich potomků.
„Nealergické astma bylo přitom mnohem častější u dětí, které počal muž, jenž někdy v životě před početím dítěte kouřil,“ tvrdí vědci z Univerzity v Bergenu. Čím déle otec kouřil a čím více cigaret denně vykouřil, tím bylo riziko onemocnění astmatem u jeho potomka vyšší.
Sledujte nás na sociálních sítích: