Podle dosud uznávaných psychologických teorií se mínilo, že děti se učí styl výchovy od svých rodičů, takže pak podobně vychovávají své potomky. Že se výchovné styly skutečně v rodině přenášejí z generace na generaci, však ovlivňují zřejmě přímo také geny. Tvrdí to dvě psycholožky z Michiganu v rozsáhlém výzkumu.
Docentka S. Alexandra Burt a doktorka Ashlea M. Klahr tvrdí, že způsob, jimž vychováváme děti, není výlučně funkcí toho, jak jsme byli sami vychováváni, ale vliv na výchovný styl mají také individuální geny rodiče.
Burt a Klahr analyzovaly šestapadesát různých vědeckých výzkumů z celého světa, které se zabývaly právě přenosem výchovných stylů z generace na generaci.
„Srovnávací analýzou, která zahrnovala více než dvacet tisíc rodin od Austrálie po Japonsko a Spojené státy, jsme zjistily, že geny mají vliv na rodičovskou výchovu ve třiadvaceti až čtyřiceti procentech s ohledem na rodičovskou vřelost, hlídání a negativitu vůči dětem,“ tvrdí autorky.
Vyvrátily však také jiný koncept, tedy že výchova není jen proces ve směru od rodiče k dítěti. Rodiče sice upravují chování dítěte, ale rodičovská výchova je také ovlivňována chováním dítěte. „Rodičovství je příčinou i důsledkem dětského chování,“ tvrdí autorky na stránkách odborného časopisu Psychological Bulletin.
Sledujte nás na sociálních sítích: