Podle starých škol se mají děti neustále chválit, aby se jejich výkony zlepšovaly a ony lépe prospívaly. Nesouhlasí s tím ale skupina vědců z Británie, Nizozemska a Spojených států, podle nichž vychvalování dětem spíš škodí. Podle jejich studie komplimenty na děti s nízkým sebevědomím působí zhoubně, protože se tyto pak cítí pod tlakem, že musejí za každou cenu předvést dobrý výkon. Následkem toho se začnou úkolům vyhýbat a přestanou být v životě úspěšné.
„Rodiče plachých dětí své ratolesti chválí ještě více než rodiče těch dětí, které mají dobré sebevědomí. Paradoxně děti s dobrým sebevědomím chválení zvládají dobře, těm plachým ale naopak škodí,“ tvrdí autoři studie.
Při pokusech s několika stovkami dětí ve věku osm až dvanáct let vyšlo najevo, že plaché děti se vyhýbají náročným úkolům, když jsou předtím příliš chváleny. V jednom pokusu po namalování obrázku bylo dětem řečeno, že v příštím úkolu mají na výběr ze dvou variant – snadné a těžké. Sebevědomé děti, které byly chváleny, volily těžší variantu. Ale plaché děti, které byly hodně chváleny, si raději vybraly snadnou variantu, aby uspěly za každou cenu a nezklamaly.
„Když řeknete dítěti s nízkým sebevědomím, že se mu dařilo naposledy výjimečně dobře, může nabrat dojem, že musí vždy předvést výjimečně dobrý výkon. A protože se takové dítě silně obává, že nesplní velká očekávání a vysoké standardy, rozhodne se nepodstupovat žádné těžké a riskantní úkoly,“ vysvětluje Eddie Brummelman z Univerzity v Utrechtu.
Pochvala je podle nizozemských psychologů při výchově a vzdělávání dětí na místě. Ale musí mít správnou míru. A pokud má rodič plaché dítě, rozhodně by ho neměl chválit přehnaně.
Sledujte nás na sociálních sítích: