Někdy se dětem pravda říct nemůže, tvrdí mnozí rodiče. Dospělí se pak uchylují k milosrdným lžím či se snaží pozornost svého malého potomka odvrátit od nepříjemného tématu. Jenže dospělí by v klamání dětí měli být velmi opatrní. „Nevinné“ lži totiž mohou z jejich potomka vychovat proradného lháře a podvodníka.
Neupřímnost a nečestnost rodičů má zásadní vliv na děti ve věku od pěti do sedmi let. Pokud jim rodiče lžou, z těchto jedinců pak vyrostou lháři a podvodníci. Ve své studii to dokazují psychologové z University of California v San Diegu.
„Děti tak zřejmě kopírují chování dospělých, protože to považují za normu chování, takže v dospělosti sami bez problémů lžou,“ tvrdí autoři výzkumu.
Pěti až sedmileté děti nemají pocit, že musejí říkat pravdu, zvláště někomu, kdo sám lže. Vyrůstají v prostředí lhářů a nabývají dojmu, že lžou všichni. Pak nemají důvod říkat pravdu a jednat čestně, když je prostředí kolem nich nečestné a nepravdivé.
„Rodiče přitom nevěří, že lži, které dětem říkají, mají na upřímnost dětí takový vliv. To jsme tady ale zcela jasně vyvrátili,“ píší psychologové ze San Diega v odborném časopise Developmental Science.
Dětem také lžou častěji méně vzdělaní lidé a lidé pocházející ze slabých sociálních podmínek. Rodiče nejčastěji lžou, když mají potomkům sdělit něco nepříjemného, tragického či citlivého týkající se kupříkladu sexu. Dítěti není třeba podávat syrovou pravdu, tedy popisovat do detailů některé aspekty. Vždy však existuje možnost, jak malému člověku popsat realitu citlivě a adekvátně k jeho věku.
Sledujte nás na sociálních sítích: