Když jsou ze dvou najednou tři, je to vždycky velká změna. A pokud navíc přijde čtvrtý, nezůstává kámen na kameni. Jenže ne každý svazek to ustojí. Chcete ten svůj ušetřit?
Rodičovství si může vybrat daň na každém partnerství, protože ve vztahu zvyšuje emocionální i finanční napětí. A právě proto bývá častou příčinou rozvodů.
Radost netrvá věčně
Ačkoli poznatky vědeckých průzkumů (1) naznačují, že největší zátěž je pro lásku narození prvního dítěte, australská rodinná právnička Cassandra Kalpaxis ví své. „S příchodem druhého potomka se dynamika svazku mění dvojnásobně, protože život se stává dražším, pracovní nápor roste a děti jsou naprostou prioritou,“ popisuje advokátka. „Nesnažíte se řídit jen vlastní potřeby, ale i potřeby prvorozeného a druhorozeného, což může být velmi komplikované a stresující. Partnerské spojení se tak může snadno narušit,“ domnívá se tato expertka. Harmonie se otřásá v základech o to více, pokud je mezi dětmi větší věková propast, vyplývá ze studií (3). A pak je čas na záchrannou misi, která předejde nejhoršímu!
Uznejte, že nic nebude jako dřív
Nelze popřít, že porod je hodně významná událost, která všechno obrátí naruby. „Není to nutně negativní změna. To, jak k ní jako pár přistoupíte, je opravdu zásadní, tak buďte připraveni,“ doporučuje australský psycholog Nick Tebbey s tím, že byste si s partnerem měli něco slíbit. Je to spoluúčast v dobrém i ve zlém, aby se ani jeden z vás necítil odstrčený a izolovaný.
Nepodceňujte čas pro sebe
Plánování společného času má obrovskou hodnotu. Nikdo neříká, že je snadné ho vmanévrovat do hektického rodinného harmonogramu, ale když se chce, jde všechno. „Může to být i docela jednoduché. Stačí si spolu popovídat, když děti usnou. Anebo se zavázat ke společnému sledování seriálu,“ myslí si jmenovaná právnička Cassandra Kalpaxis. Blízkost a alespoň malé rodičovské „soukromí“ je zkrátka klíčové. Pokud máte pocit, že se vám to celé vymyká z rukou, zvažte odbornou pomoc a konzultaci s profesionálem – i tím se dá zabránit vztahové katastrofě.
Zdroje: (1) www.sciencedaily.com/releases/2023/08/230830151756.htm, (2) www.houseofwellness.com.au/wellbeing/relationships/second-child-divorce-syndrome, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6993964/
Sledujte nás na sociálních sítích: