Nechcete mít malého tlouštíka? Musíte začít sebe!

Milujeme je nadevše. Jsou středobodem našeho života a udělali bychom pro ně cokoliv. A přesto jim často nevědomě ubližujeme a komplikujeme další život. Ano, řeč je o našich dětech a jejich váze. Dětská nadváha a obezita je totiž jedním z největších celospolečenských problémů vyspělého světa. Jak tedy máme vychovávat naše děti, aby z nich nevyrostly „tlouštíci“?

Příklad je základ

Říká se, že nejlepší prevencí dětské obezity je nemít obézní rodiče. Správnost tohoto tvrzení dokládají i čísla. „Statistika hovoří jasně. Pokud má dítě jednoho obézního rodiče, stává se samo obézním ve 40 % případů, v rodině s oběma obézními rodiči se pak tato hodnota téměř zdvojnásobuje. Naopak rodiče s normální váhou mají pouze 14 % pravděpodobnost, že budou mít obézního potomka,“ potvrzuje odbornice na výživu Gabriela Knosová. Obezita má tedy jednoznačně silnou genetickou složku, dědí se totiž určité vrozené dispozice. Přesně se ovšem zatím nezjistilo, kolik procent tvoří právě genetika a kolik pak prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Nezdravá a nepravidelná strava, málo pohybu – pokud dítě od malička vyrůstá v takto nastavených podmínkách, je naprosto přirozené, že si na ně zvykne a ztloustne dokonce daleko dříve, než jeho rodiče. „Je alarmující, že se ve věkové skupině dětí od 7 do 11 let věku v porovnání s údaji z roku 1991 výrazně zvýšil podíl obézních dětí, především pak u chlapců – ze 3 % na téměř 6 %“ doplňuje Gabriela Knosová. „Více než 20 % dětí v dnešní době trápí nadváha či obezita. V této skupině však nadále dochází k neustálému nárůstu hmotnosti v poměru k jejich výšce. Množí se zejména případy extrémních forem obezity,“ dodává Knosová.

Z tohoto důvodu je nutné být pro dítě vzorem co se stravovacích návyků týče. Těžko ho totiž donutíte cvičit, když vy mezitím budete sedět u televize s pytlíkem brambůrků. Děti rády napodobují své rodiče a vidí v nich své vzory. Pokud se tatínek bude u večeře ušklíbat nad zeleninou, těžko si k ní jeho ratolest vybuduje pozitivní vztah.

Každý věk potřebuje jiný přístup

Naše děti se vyvíjejí a v průběhu času se mění i jejich potřeby na množství a složení stravy a pohybu. Jídlo nás provází celým životem, již po narození patří k prvním prožitkům dítěte. Spojujeme si ho s pocitem pohody, lásky a citového bezpečí z blízkosti matky. Proto je kojení a mateřské mléko tou nejpřirozenější výživou pro dítě v raném věku. Mléko mění své složení podle věku a potřeb dítěte a kojenec si především může regulovat jeho množství podle vlastních potřeb. „Pokud není z nějakých důvodů kojení možné, nastupuje samozřejmě forma jiné kojenecké výživy. Maminky by si však měly dát velký pozor na podávané množství, snaha dítěti „přilepšovat“ často zadělává na hluboký problém,“ konstatuje Gabriela Knosová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Dětem v předškolním věku reguluje jejich stravování stále většinou rodina. Základem je pravidelný režim, ve kterém by potomek měl přijímat zhruba šest jídel denně. U těchto jídel se doporučuje dodržovat princip zdravého talíře, tedy třetinu tvoří sacharidová složka, třetinu bílkoviny a zbytek zelenina. „U předškoláků dbejte především na omezené množství sladkostí i sladkých nápojů, pokud se je dítě naučí běžně konzumovat, těžko se tohoto zlozvyku zbavuje. Dále velmi omezte příjem soli a potravin, které je v nadměrném množství obsahují, především pak různých uzenin,“ doporučuje Gabriela Knosová.

S nástupem do školy se nám ratolesti pomalu ztrácí z dohledu a celodenní kontrola již není možná. Proto zaměřte svoji pozornost především na jídelnu, kde děti obědvají a zkontrolujte kvalitu vařených jídel. „Udělejte si čas a připravujte svačiny. Dohlédněte na to, aby děti pravidelně snídaly a večeři připravujte doma z čerstvých surovin, tím z velké míry ovlivníte kvalitu stravy vašich dětí,“ radí Gabriela Knosová.

Neberte váhu na lehkou váhu

Mnoho z nás má tendence svoje potomky omlouvat a dívat se ně nekritickým pohledem. Jejich okolí však takto citově zabarvený názor nesdílí a především spolužáci umějí dětem s nadváhou hodně znepříjemnit život. Obézní děti mají problémy se začleněním do kolektivu a postupně si začínají uvědomovat svoji odlišnost. To vše může přispívat ke vzniku komplexu méněcennosti, který je pak provází celý život. Vedle psychických problémů samozřejmě nadváha ovlivňuje i zdravotní stav dítěte. Již v útlém věku se objevuje riziko zvýšení krevního tlaku, onemocnění srdce a cév, cukrovky, poruch metabolismu, poškození pohybového aparátu a mnohé další. Čím dříve se obezita rozvine, tím jsou tyto problémy v dospělosti palčivější a hůře se s nimi bojuje. Rodiče většinou nebývají objektivní a velmi často podceňují hmotnost svých dětí. Proto v případě jakékoli nejistoty navštivte svého pediatra, který by vám měl sdělit přesné informace o tom, kolik by vaše dítě mělo ve svém věku vážit.

Jak již bylo řečeno na začátku, základem pro zdravé dítě s normální váhou je prostředí, ve kterém vyrůstá. Proto vždy musíte začít u sebe. „Snaha převychovat dítě je marná, pokud nemáte zažitý zdravý životní styl, to jest vyvážená strava a pohyb. V případě, že si nevíte rady, určitě se poraďte s odborníky, ušetříte tak čas sobě a pomůžete svému potomkovi,“ uzavírá Gabriela Knosová.
TIP Bety: Chcete poradit, jak začít hubnout? Nevíte, jak si správně sestavit zdravý jídelníček? Poraďte se zdarma s naší výživovou poradkyní Gabrielou Knosovou!







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

V tomto týdnu můžete cítit, že se věci kolem vás zrychlují. Práce i osobní projekty mohou nabrat na intenzitě, což vás může přivést k nečekaným výzvám. Vaše schopnost rychle reagovat na změny vám však pomůže vypořádat se se vším... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat