Spousta rodičů si to neuvědomuje, ale i poměrně malé dítě hrající si na druhém konci pokoje, velmi dobře vnímá, co si povídají. Proto je dobré se v přítomnosti dítěte některým tématům zcela vyhnout.
Spousta z nich totiž může nadělat víc škody než užitku, především na sebevědomí dítěte.
Takže čemu se při hovorech v přítomnosti dítěte vyhnout?
Jako by tam nebylo
Mluvit o dítěti, které je jen kousek od vás a je jasné, že vás slyší, ačkoli jste přesvědčení, že vás nevnímá, je neslušné. A je jedno, jestli probíráte jeho úspěchy nebo naopak neúspěchy. Jednak tím můžete spáchat nenapravitelné škody na sebevědomí svého potomka – které dítě rádo vyslechne, že si jeho rodiče například myslí, že nemá k něčemu talent, něco dělá špatně apod.? A za druhé – v podstatě tím ukazujete dítěti, že někoho pomlouvat je vlastně v pořádku. Protože co jiného než pomlouvání je mluvení o někom za jeho zády?
Proč musím mít tak velký zadek?
Vaše děti se učí vnímat své tělo i vaším prostřednictvím. A především na dívky mohou mít negativní poznámky o vašem vzhledu špatný vliv. Budete-li neustále opakovat, jak jste nespokojená se svým tělem, je velká pravděpodobnost, že samy na sebe začnou nahlížet stejným způsobem. A to je velmi nebezpečné, v krajních případech taková situace může u vaší dcery vyústit ve vznik některé z poruch příjmu potravy.
Nesnáším, jak vždycky/nikdy…
Samozřejmě, i vaše dítě musí pochopit, že tatínek a maminka mívají na věci občas rozdílné názory a že je nutné si v klidu ony postoje vyjasnit. Ovšem v takovém případě, tedy v přítomnosti dítěte, je velmi důležité jakou formu pro výměnu názorů zvolíte. Rozhodně se vyhněte emocionálním výbuchům, urážkám a expresivním výrazům!
V tom jsem vážně příšerná/ý!
Jistě, rodiče by se neměli stavět do role neomylných a všeobecně dokonalých bytostí, ovšem časté vypočítávání věcí, v nichž zrovna nevynikáte, není v přítomnosti dítěte zdravé. Pamatujte, že jste pro svého potomka vzorem, že i od vás přejímá způsob, jakým bude jednou nazírat na sebe. Pokud neustále poukazujete na své chyby, může se vám to vymstít…
Ten večírek byl prostě úžasný!
Strávili jste předchozí večer s přáteli, pořádně jste si to užili, a tak se rozhodnete podělit se o své zážitky s partnerem/partnerkou, kamarády, sousedem/sousedkou… Nic proti tomu, ovšem před svými dětmi nepopisujte, kolik jste toho vypili, jak jste se málem ani nemohli dostat domů, jak jste ráno bojovali s následky v podobě kocoviny… Prostě to není dobrý příklad, který byste svým potomkům měli předat.
Musí pochopit, že…
Probírat výchovné strategie s partnerem/partnerkou je jistě velmi důležité. Ovšem v přítomnosti dítěte to nikdy nedělejte. Nikdy…
Sledujte nás na sociálních sítích: