Ať už jde o vyklízení myčky nebo vaření – s dětmi u nohy trvá všechno většinou mnohem déle. A pokud prcek přijde navíc sám s nápadem vám pomoci, je o perné chvilky postaráno. Nejde o to, že by vám děti skutečně pomáhaly – právě naopak, ale naučí se při tom motorické a kognitivní dovednosti. A jak jsou na sebe pak pyšné!
Už asi od 12 až 18 měsíců chtějí malé děti pomáhat maminkám v domácnosti. Pomáhat při těch důležitých činnostech je důležité pro posilování jejich sebevědomí a podle daného úkolu ještě mnoho dalších tělesných a duševních schopností.
Co děti zvládnou
Pokud ve vás představa, kdy vám dítě ještě „pomáhá“, vyvolává tiky a lehký třas, přinášíme několik nápadů, jak to zvládnout bez zbytečných nervů. Důležité je si uvědomit, že primárně nejde o vykonání činnosti jako takové, ale o čas, který trávíte společně. Vyhraďte si ho proto dostatek. Myslete na to, že žádný učený z nebe nespadl a rozhodně není vhodně na dítě tlačit nebo dokonce ukazovat svoji nespokojenost. Naopak ho chvalte hned, jakmile úkon „obstojně“ a s velkou snahou vykoná.
Vysávání
Zkuste při vysávání spolu s dítkem držet hadici vysavače a sledovat, jak všechny drobky mizí „v ústech příšery“.
Praní
Nejdříve můžete začít pátráním po „ztraceném“ oblečení a všechno, co se nestihlo schovat nanosit do koše na prádlo. U třídění procvičíte barvičky, a nakonec vám potomek může ještě jednotlivé hromádky na strkat do pračky.
Najdi druhou do páru
Máte vypráno a usušeno? Tak je čas na třídění ponožek! Skoro jako pexeso, že? A kolik lichých jich zbyde tentokrát?
Popelka
Při okrajování brambor si můžete zahrát na Popelku. Vy házejte všechno na jednu hromadu a dítě přebírá „zrno od plev“.
Myčka
I u vyklízení se dají kognitivní dovednosti dětí procvičit. Přenechte malému uklízení příborů a například jeho plastových talířků.
Úklid
Co se v mládí naučíš… takže hračky do krabice a zmuchlané papíry do koše! Čím dřív dítě začne, tím dřív se to naučí.
Zahradničení
Květiny už zaléváte možná automaticky, ale když k tomu přiberete malého parťáka, bude to najednou velká zábava.
Zdroj: názory autora, kidshealth.com, psychologytoday.com
Sledujte nás na sociálních sítích: