Ústní voda může dětem způsobit vážné zdravotní problémy

Mohou ústní vodu používat děti? Pokud nechcete, aby je postihlo vyšší riziko rakoviny nebo oslabení imunitního systému, jako rodič dohlédněte na to, aby s tímto výrobkem raději vůbec nepřišly do kontaktu.

Ústní voda je pro mnohé naprosto nepostradatelnou součástí dentální hygieny. Tak jistě, vždyť se o ní říká, že likviduje bakterie i v nepřístupných prostorech, zabraňuje zubnímu plaku, osvěžuje dech a celkově zlepšuje zdraví ústní dutiny. Ovšem všechna tato pozitiva jsou hodně podmíněna tím, kdo ji používá…

Věc, která není pro všechny

„Překvapivě málo pozornosti se věnuje ústní vodě a jejímu vlivu na děti,“ říká kalifornský stomatolog a bakteriolog Harold Katz s tím, že účinky jejích nezdravých přísad se v malém organismu našich potomků dramaticky znásobují. O jaké složky přesně jde a co všechno mohou způsobit? Tedy kromě alkoholu, který je sám o sobě trochu kontroverzní.

Porucha učení nebo afty? Nic výjimečného

Výše jmenovaný specialista upozorňuje na to, že zmiňované produkty dentální péče obsahují barviva a chemické látky, jež jim propůjčují různé příchutě. Tyto složky se však dávají do souvislosti s poruchou učení, nesoustředností a hyperaktivitou. Tohle všechno může negativně ovlivnit školní výkony i samotnou výuku. V ústní vodě se podle něj nachází i sacharin, což je umělé sladidlo. Již mnoho laboratorních výzkumů naznačilo, že jeho konzumace zvyšuje riziko rakoviny močového měchýře, přičemž nahrává nevolnosti, průjmu, alergii i kožním onemocněním. A ne, tím seznam nebezpečných hrozeb ještě není u konce.

Nepřítel zvaný zánět

Další nechvalně známou složkou bývá laurylsulfát sodný. Ten se přidává do mnoha výrobků určených ke každodenní hygieně za účelem zvýšení pěnivosti. Co je na něm špatně? Lékař Harold Katz se domnívá, že může být příčinou aftů, zánětů a ekzémů. Rovněž prý vyvolává pálení očí, poškozuje zrak a přisuzuje se mu i rozvoj šedého zákalu. Tento tenzid dále oslabuje imunitní systém, a pokud dojde ke spojení s dalšími chemickými látkami, působí jako karcinogen. Laurylsulfát sodný má také poměrně dlouhou trvanlivost, neboť z organismu dospělého člověka se odbourá přibližně za pět dní, v případě dítěte to bývá samozřejmě déle. Co z toho plyne? Ústní voda rozhodně není něco, co by ratolestem kdovíjak prospívalo…







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
199 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat