Vědci z Texasu přinesli důkazy, že za obezitu dnešních dětí nemůže nedostatek pohybu, ale spíš nadměrný přísun kalorií – přejídání. Pohyb je pro děti důležitý, protože pomáhá zdravému vývoji těla, ale jeho nedostatek není příčinou epidemie obezity. Srovnání texaských dětí s dětmi lovců sběračů žijících v pralesích Ekvádoru to dokazuje. Obě skupiny dětí spalují zhruba stejné množství energie, i když ekvádorští lovci sběrači jsou pohybově mnohem aktivnější. Texaské děti ale vydávají více energie na růst a jsou větší. Jenže mají daleko větší energetický příjem, takže jsou na rozdíl od těch ekvádorských častěji obézní.
Fyziologové z Baylor University vyšetřili děti ve věku pět až dvanáct let. Měřili jejich metabolismus – rychlost spalování a množství spálené energie – oproti energii přijaté. Jedna skupina dětí pocházela z běžné texaské populace, druhá z kmene lovců sběračů v Ekvádoru.
Autoři byli překvapení, že se texaské a ekvádorské děti nelišily v množství vydané energie. Ačkoli ji vydávaly jinak. Děti lovců sběračů spotřebovávaly velké množství energie na pohyb a imunitní systém. Jejich životní styl vyžaduje větší pohybovou aktivitu v divočině, v níž neustálým hrozbám čelí imunitní systém. Vydávají tudíž více energie na tyto dva faktory na úkor růstu. Proto jsou menší a drobnější než děti z Texasu. Ty naopak spotřebují velké množství energie na růst, méně na pohyb a imunitu.
Nebezpečné přejídání
Podstatou výzkumu je, že denní energetický výdej obou skupin dětí z různých kulturních prostředí je víceméně stejný. V případě obezity dětí jde tedy o to, kolik energie přijmou v potravě. Pokud konzumují více energie než vydají na růst, pohyb a imunitu, tělo nadbytek uloží do tuku
„Konvenční povědomí naznačuje, že zvýšeně sedavý životní styl bez neustálé hrozby bakterií vede k omezenému výdeji energie každý den a že to je prvotní příčina rostoucí epidemie obezity. My jsme dokázali, že amazonské děti s fyzicky aktivním životním stylem a neustálými hrozbami pro imunitní sytém nespálí více energie než děti mající sedavý životní styl. Tato podobnost v energetickém výdeji naznačuje, že lidské tělo dokáže pružně reagovat a vyvažovat výdej energie v různých podmínkách. Takže u dětí platí, že když jedí moc, nikoli se nedostatečně pohybují, budou dlouhodobě přibírat tuk,“ tvrdí doktor Samuel Urlacher z Baylor University.
Sledujte nás na sociálních sítích: