Držet si normální tělesnou hmotnost v těhotenství je nezbytné nejen pro zdraví samotné ženy, ale také pro zdraví jejího potomka po celý jeho následující život. Skotští vědci sledováním 120 tisíc žen a jejich potomků prokázali, že matky, které jsou v těhotenství obézní, plodí jedince, kteří v dospělosti třikrát častěji trpí diabetem typu 2. A i pouhá nadváha zvyšuje riziko obezity u dítěte v jeho pozdějším životě o čtyřicet procent.
Autoři se domnívají, že dítě v děloze programuje k diabetu typu 2 zvýšená hladina glukózy v krvi, která se dostává přes pupečník do jejich těla.
„Náš výzkum dokazuje velmi silný a jasný vztah mezi tělesnými proporcemi matky a diabetem u jejího dítěte,“ tvrdí profesorka Rebecca Reynolds z Edinburgh University.
Obezita v těhotenství souvisí se složitými hormonálními a metabolickými změnami, které vyvolávají velké zánětlivé reakce v těle ženy. Je tedy možné, že i tyto zánětlivé látky poškozují dítě a programují ho jak k obezitě, tak k rozvoji diabetu.
Potíže do budoucna
Je jasné, že když nastávající maminka hodně přibere, protože si nehlídá množství ani kvalitu jídla, znamená to nebezpečí nejen pro ni, ale také pro její nenarozené dítě. Poznatky čínské studie uskutečněné Pekingskou univerzitou, jež byly publikovány v magazínu Diabetologia Journal, uvádějí, že dámy, které během devítiměsíčního čekání na potomka naberou až příliš mnoho kilogramů, vystavují své potomky výrazně vyššímu riziku diabetu druhého typu. To ale není jediné nebezpečí!
Ukázalo se totiž, že ratolesti, jejichž matka si v jiném stavu pořádně „dopřávala“, mají kolem sedmého roku života potíže nejen s inzulinovou rezistencí, ale i vysokým krevním tlakem, což jim v budoucnu může způsobit vážné srdeční potíže. Přestože specialisté z výše zmíněné univerzity připouštějí, že je třeba provést ještě další doplňující průzkumy, o souvislosti mezi těhotenskou nadváhou a kardiometabolickými rizikovými faktory u takto narozených dětí prý v žádném případě nepochybují.
Sledujte nás na sociálních sítích: