Chemická signalizace je u člověka stále velmi silná, i když ji vědomě vůbec nevnímáme. Během milionů let evoluce vznikly mechanismy ovládání našeho chování pomocí čichem vnímaných látek. A jejich účinek je mocný a tak rychlý, že ho vůbec nevnímáme koncovou částí mozku. Příkladem může být vylučování jakýchsi feromonů ženami po porodu. Tyto látky mění chování muže tak, že se věnují mnohem více novorozeným potomkům. Čerstvé maminky si tím tedy snaží pojistit, aby je muž neopustil a nenechal na holičkách.
Psychologové z Newcastlu a Stirlingu prokázali vliv těchto feromonů na mužské chování v experimentálním výzkumu. Odebírali pach ženského těla pomocí bavlněného prádla na počátku těhotenství, na jeho konci a po porodu. Srovnávacím vzorkem měl být pach bezdětných žen. Vzorky potom předkládali mužům a sledovali, jaký čas věnují prohlížení obličejů mužů, žen a dětí.
Překvapivé zjištění
Jen v případě, že muži vdechovali tělesný pach čerstvých maminek, které zrovna porodily, se výrazně prodloužil čas, který věnovali sledování obličeje novorozence.
„Zjistili jsme první důkazy o tom, že působení pachů těla ženy po porodu výrazně zvýší čas, který muž věnuje sledování obličeje novorozence,“ tvrdí autoři z Newcastle University a University of Stirling.
Za vším hledej chemii
Studie tedy naznačuje, že psychologické změny v muži jsou silně ovlivněny nejen samotným aktem narození dítěte, ale také chemickou singalizací, kterou vylučuje tělo čerstvé matky. Muži pak mění své chování a jsou ochotnější pečovat o novorozeného potomka.
V minulosti bylo také prokázáno, že po porodu u mužů dochází k poklesu hladiny testosteronu. Což u nich vede ke snížení agresivity a touhy podvádět stálou partnerku a hledat si nové sexuální objekty.
Sledujte nás na sociálních sítích: