Každý rok se k zápisu vydá přes sto tisíc dětí. Ačkoli se případný odklad řeší již v mateřské školce, k definitivnímu rozhodnutí dochází až v samotný den zápisu. Mnoho rodičů se snaží své dítě na tento důležitý den co nejlépe připravit a tak trénují čtení, psaní a počítání. Mnohem lépe ale uděláte, pokud dáte přednost nácviku samostatnosti, zručnosti a mluvení.
Kterých dětí se zápis týká?
K nástupu povinné školní docházky mohou rodiče hlásit své ratolesti, pokud v den nástupu školní docházky dovršily 6 let. Pro všechny tyto děti je zápis povinný. Dobrovolný je pouze tehdy, dovrší-li dítě šestý rok života do konce kalendářního roku. V takovém případě je ale třeba doložit i doporučení odborného lékaře, který potvrdí, že dítě školu zvládne. K zápisu se také vypraví rodiče s těmi dětmi, které při prvním termínu v předchozím roce dostaly odklad povinné školní docházky.
Kdo rozhoduje o odkladu?
Pokud máte dojem, že vaše dítě není připravené k nástupu školní docházky, je vhodné navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde doporučí vhodný postup, případně odklad. Podnět k odkladu může dát i mateřská škola, rodič nebo pedagog, který vede školní zápis.
Odklad povinné školní docházky se uděluje na základě písemné žádosti a doložením jeho doporučení. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší 8. rok věku.
Co by mělo dítě zvládnout?
Pokud se vaše dítě chystá do školy, nemělo by mít potíže se základní sebeobsluhou, například s převlékáním, osobní hygienou či obouváním. U dítěte je důležité před nástupem odbourat odpolední spánek, s čímž je spojena schopnost dlouhodobější koncentrace. Dítě by mělo umět souvisle hovořit, znát své jméno, adresu, datum narození a jména rodičů. Mělo by rozeznávat barvy, geometrické tvary, umět stříhat a lepit. Naopak není nutné, aby dítě umělo číst, psát nebo počítat. To vše se naučí společně s ostatními po nástupu do školy. Trénujte básničky, písničky, vyprávění příběhů, určování barev, mluvte o pravidlech slušného chování a vysvětlujte, proč je důležité si vzájemně pomáhat.
Co vaše dítě u zápisu čeká?
V první řadě dítě ujistěte, že se nejedná o žádnou složitou zkoušku a není se čeho bát. Paní učitelka si s dítětem popovídá, tím zjistí jeho vyjadřovací schopnosti a slovní zásobu. Poté přichází na řadu jednoduché testy, které jsou prováděny spíše formou hry.
Nejčastěji jde o rozpoznávání předmětů a jejich barev, určování stran, schopnosti pochopení zadaného úkolu, např. „postav zelenou kostku nalevo od červené,“ ale i kreslení, při kterém se sleduje úchop tužky, často učitel dítě požádá o přednes jednoduché básničky.
Po absolvování všech testů, rozhovorů a her vám učitel sdělí případné nedostatky, poradí, jak s dítětem cvičit a doporučí další postup.
Sledujte nás na sociálních sítích: