Nikdy v minulosti neměly děti v jídelníčku tolik jednoduchých cukrů jako dnes. Tedy minimálně děti na Západě. Ačkoli se ví už přes půl století, že nadměrný příjem mono a disacharidů vážně škodí lidskému zdraví, rodiče se nezdráhají cpát potraviny obsahující sacharózu dětem. Podle týmu italských a izraelských vědců se to ale negativně odráží také na psychice dětí. Ty, které se cpou cukrem – v cereáliích, jogurtech, tyčinkách, džusech, limonádách apod. – od rána do večera, jsou agresivnější. Častěji se perou, častěji šikanují jiné děti, častěji začnou kouřit už před pubertou či v pubertě a před dosažením dospělosti konzumují alkohol.
Vyplývá to z analýzy jídelníčku a chování sta tisíce dětí ve věku jedenáct až patnáct let z šestadvaceti zemí. Děti, které konzumují nejvíce cukru, se ve srovnání s dětmi, které jedí cukru nejméně, častěji pouštějí do bitek, šikanují druhé, kouří a konzumují alkohol. Cukr zvyšuje riziko o osmasedmdesát procent.
„Tato studie zdůrazňuje význam zaměřování pozornosti veřejnosti na vztah mezi zdravou stravou a chováním u adolescentů,“ tvrdí autoři z Itálie a Izraele.
Nebezpečná kombinace
Ovšem také kombinace cukru a tuku dokáže nadělat pořádnou paseku. Rodiče dopřávající dětem denně sladkosti, cukrovinky, brambůrky, hranolky, hamburgery, pizzu, sladké limonády a další nezdravé pokrmy by měli mít na paměti, že svým potomkům vytvářejí dost děsivou budoucnost plnou depresí, potíží s učením a na stáří také s Alzheimerovou chorobou. Kalorické pokrmy plné tuku a cukru totiž poškozují mozek dětí a dospívajících tak, že tyto později v životě prožívají výše zmíněné psychické potíže.
Podle odborné studie publikované v časopise Molecular Psychiatry mění kalorické pokrmy mozek dětí a dospívajících doslova drasticky a přímo vyvolávají takové změny v mozku, že ho připravují na deprese, psychické nemoci a Alzheimerovu chorobu.
Nadměrný příjem tuku a cukru snižuje hladinu glykoproteinu reelinu, který udržuje neuronové synapse (spojení) v pevném kontaktu. Bez reelinu se mozkové funkce oslabují, paměť chátrá a učení je nesnadné. Navíc se zvyšuje riziko demence a deprese.
Sledujte nás na sociálních sítích: