Úzkostná a extrémně stydlivá povaha je výsledkem genetického působení a vlivu výchovy. Nikoho nepřekvapí, že úzkostí rodiče vychovají úzkostné dítě. Bohužel nejen vliv prostředí hraje významnou roli ve vzniku úzkostné povahy. Bázliví a extrémně stydliví lidé mají k tomuto typu povahy sklony genetické. Prokázali to vědci z Kalifornie a Wisconsinu.
Jim se analýzou mozků rodičů a potomků podařilo zjistit, že obě generace mají podobné struktury v mozku. Na základě výzkumu neurologů a genetiků z University of Wisconsin a University of California v Davisu lze tvrdit, že úzkostná povaha je ze třiceti procent řízena geny. A pokud na ně působí výchova úzkostného rodiče, je zkáza dokonána.
„Úzkostná porucha je částečně dědičná… Náš výzkum docela jasně dokazuje, že určitá mozková centra hrají významnou roli ve vývoji úzkostí v rané fázi života, to by nám mohlo pomoci vyvinout nové strategie při léčbě osob s úzkostnou poruchou, především pak u dětí,“ tvrdí doktor Andrew Fox z University of California v Davisu.
A třebaže na mozek náchylný k úzkostem nepůsobí výchova úzkostného rodiče, může majitel nevýhodných genů (a tedy i mozkových struktur) skončit s úzkostnou poruchou.
Po kom je tak chytré?
Prostřednictvím genů předáme svým dětem řadu nejrůznějších vlastností či dovedností (a také neřestí a často i náchylnost k některým onemocněním). Jak se zdá, týká se to i inteligence. A vědci mají dokonce odpověď na otázku, zda ji dítku předá maminka, nebo tatínek!
Muži se po staletí snažili tvrdit, že jsou inteligentnější než ženy, a tudíž pány tvorstva. Jenže více se mýlit nemohli. Nejenže nejsou inteligentnější, což prokazují moderní metody testování v populaci, ale jejich pohlaví není ani nositelem inteligence. Rozhodně ne na genetické úrovni. Inteligence se totiž dědí po matce.
Geny pro inteligenci se kódují na chromozomu X. Muži ho vždy dostávají od matky. Takže jejich inteligenci řídí vždy matky. Ale zajímavé je, že matky ovlivňují inteligenci i u dcer. Když vzniká žena, jeden chromozom X dědí po matce a druhý dostává od otce. Jenže otcův už na inteligenci další vliv nemá. Proč? Jsou totiž buněčnými mechanismy automaticky deaktivovány, takže se projeví ty matčiny.
To, že se inteligence dědí z matky, prokázali genetikové na myších. Ale vědci z Glasgow si s tím nevystačili a v rozsáhlém průzkumu zahrnujícím desítky tisíc osob prokázali, že dítě bude tím spíš inteligentní, čím má inteligentnější matku. Naštěstí i do rodiny dvou neinteligentních jedinců se může narodit dítě s vyšší inteligencí. Tato lidská vlastnost je totiž řízena geneticky jen ze čtyřiceti až šedesáti procent.
Sledujte nás na sociálních sítích: