Půjčujete svému dítěti mobil s tím, že se tak krásně zabaví? Podle všeho to není ten nejlepší nápad. Jasné světlo linoucí se z onoho zařízení si totiž se spánkem moc nerozumí. A to se na zdraví vašeho maličkého může nehezky podepsat!
Dnešní doba přeje chytrým telefonům a tabletům, o nichž se dá říct jen to, že jejich displeje jsou srovnatelné s malou výkladní skříní – holt větší je zkrátka vždycky lepší! Vzhledem k tomu, že tyto výkřiky elektrotechniky se nacházejí téměř v každé domácnosti, žádný div, že se často dostávají do rukou i těch úplně nejmenších. Je to ale dobře? Tak to je hodně diskutabilní.
Temná stránka pokroku
Ze závěrů nejnovější britské studie provedené na londýnské univerzitě Birkbeck vyplývá, že i chvilkové hraní s dotykovým „kámošem“ připraví batole o pár minut spánku, což představuje nemalé riziko pro jeho zdraví. Průzkum zahrnoval celkem 715 rodičů, kteří formou on-line dotazníku odpovídali vědcům, zda svým ratolestem půjčují své smartphony, a jestli ano, tak na jak dlouho. Výzkumníci se však vyptávali i na spánkové návyky dětí a možné potíže s jejich uspáváním. Rozbor získaných dat přinesl spoustu překvapení…
Hračka, co má jedno velké „ALE“
Ukázalo se, že mobilní telefon či tablet běžně „
používá“ 75 % monitorovaných dětí, z toho 51 % ve věku od 6 do 11 měsíců a 24 % ve věku od 25 do 36 měsíců. V průměru pak mrňata jezdila prstem po displeji zhruba 25 minut denně. Odborníci zjistili, že děti, které si rády hrají tímto způsobem, spí v noci o 26 minut méně, a mají lehce narušený i denní spánek. Vysvětlení pro tento jev je poměrně jednoduché – jasné světlo z obrazovky potlačuje hormon melatonin, což negativně ovlivňuje cirkadiánní načasování obvyklých spánkových návyků.
„Tato studie je vůbec první, která poukazuje na souvislost dotykových obrazovek se spánkovými problémy dětí. Naše poznatky jednoznačně dokazují, že kojenci a batolata spí mnohem méně, když jsou vystaveni světelnému záření z displejů,“ říká spoluautorka výzkumu a zároveň lékařka Celeste Cheung. Navzdory této skutečnosti má ale smartphone v rukou těch nejmenších i jedno velké pozitivum.
„Náš výzkum také prokázal, že batolata, která využívají zařízení s dotykovým displejem, lépe rozvíjejí motorické schopnosti a dovednosti – oproti jedincům bez kontaktu s obrazovkou. To příznivě ovlivňuje jejich kognitivní vývoj,“ vysvětluje jmenovaná odbornice. No, a teď si vyberte…
Sledujte nás na sociálních sítích: