Synové starších otců jsou chytřejší, ambicióznější a méně se trápí tím, jestli zapadnou do módních trendů a hlavního proudu své generace. Jinými slovy, čím je otec starší v době početí syna, tím je pravděpodobnější, že zplodí vědátora či počítačového maniaka, který moc nebude dbát na to, co má na sobě a jak vypadá.
Ačkoli není jasné, proč tento vztah – mezi věkem otce při početí a založením a inteligencí syna – existuje, je vědecky průkazný. A opírá se o sledování patnácti tisíc dvojčat.
„Náš výzkum naznačuje, že mít staršího otce může souviset s jistými výhodami. Víme už nějaký čas spíš o těch negativních důsledcích vysokého věku otců při početí dítěte, ale teď víme také to, že mít staršího otce může být výhodné s ohledem na vzdělání a kariéru,“ tvrdí doktorka Magdalena Janecková z Kings College London.
Pozor na vystresovaného otce
Otcové ovšem můžou velmi negativně ovlivnit vývoj svých potomků, pokud trpí nadměrným stresem a tuto zátěž v rodině ventilují navenek negativním chováním. Zvláště u chlapců pak dochází pod vlivem takového otce ke zpomalení vývoje a zhoršení rozvoje jazykových dovedností.
Pokud rodičovství přidává mužům další stres v každodenním životě, pak se jejich děti chovají hůře a mají potíže samy se sebou. Také u nich hrozí více deprese a to kvůli pomalejšímu emocionálnímu vývoji. Stres rodičů a zvláště otců zhoršuje schopnost udržovat pozornost a učit se novým věcem u batolat a předškolních dětí.
„Malí chlapci mají tendenci projevovat horší jazykové dovednosti, pokud jejich otcové trpí chronickým stresem,“ tvrdí autoři z Michigan State University.
Moderní doba a pracovní nasazení většinou extrémní stres přinášejí s sebou. Otcové zabývající se příliš vlastní nepohodou a neustálým tlakem zvnějšku nemají jednoduše na děti čas a rodičovské povinnosti pro ně představují další nepříjemnou zátěž. Muži ale také většinou neumějí vyhledat pomoc, když nadměrný stres nezvládají.
Sledujte nás na sociálních sítích: