Označení „tatínkova holčička“ nevzniklo jako nezdravý stereotyp, ale odráží v lidské psychologii zakotvenou skutečnost, že otcové dávají výrazně přednost dcerám před syny. Věnují jím více pozornosti, více citu i více času. Nicméně tohle podvědomé chování není zdravé pro psychický vývoj potomků mužského pohlaví.
Otcové mnohem častěji s dcerami používají také slov jako tvářičky, bříško, nožičky. S chlapci naopak volí slova jako nejlepší, vítěz a skvělé. Dcerám otcové také více zpívají a otevřeněji s nimi hovoří o emocích. Naopak se syny se hovoru o emocích vyhýbají.
Potlačené emoce
Sledováním mozku otců také vyšlo najevo, že muži nejsilněji reagují na veselé tvářičky svých dcer, intenzivně to aktivuje centrum pro zpracování emocí, odměny a tvorbu hodnot. V případě synů u mužů naopak nejvíce vyvolá odezvu v mozku tvář s neutrálním výrazem – jakoby bez emocí. Mozek mužů je tak stereotypně výchovou programován, aby vnímal syny jako jedince bez projevování emocí.
„Fakt, že otcové zřejmě reagují s menší pozorností na emocionální potřeby chlapců, zřejmě navzdory nejlepším snahám, je významný objev. Umět ocenit emoce je totiž prospěšné a potřebné pro všechny, nikoli jen pro dcery,“ vysvětluje doktorka Jennifer Mascarová z Emory University v Atlantě.
Potlačované emoce u chlapců a mužů souvisejí s rozvojem depresí, potlačováním intimity, nespokojeností se sebou a druhými a rozvojem mentálních chorob.
Pozor na nevhodné poznámky
Z výzkumu také vyplývá, že otcové velmi často hovoří při styku s dcerami o tělesných částech. Což možná může souviset s tím, že dospívající dívky jsou pak velmi citlivé na jakékoli komentáře týkající se těla, jsou se svými těly často velmi nespokojené a trpí poruchami příjmu potravy.
Výsledky se opírají o pozorování amerických rodin a můžou být tedy ovlivněny kulturními stereotypy, které se nemusejí vztahovat na lidskou populaci obecně.
Sledujte nás na sociálních sítích: