Sami odborníci pořád nevědí, zda lze říci, že konzumace jakéhokoli množství alkoholu v těhotenství dítěti škodí. Jedno je jisté. Rozhodně plodu neuškodí, když žena nepije vůbec. Australští lékaři se zabývali vztahem konzumace alkoholu v těhotenství a vývojem plodu. Neprokázali změny v kognitivních vlastnostech dítěte, ale všimli si, že děti matek, které neabstinují v těhotenství zcela, mají jisté tvarové změny v obličeji.
Konzumace velkého množství alkoholu v těhotenství vážně poškozuje vývoj dítěte. O tom není třeba se přít. Ale i menší množství má zřejmě vliv na utváření obličeje plodu. Kupříkladu u všech dětí, jejichž matky v těhotenství pily byť malé množství alkoholu, mají kratší a nahoru otočený nos.
Podle nosa poznáš...
Nicméně sami autoři přiznávají, že nemají důkazy o tom, že by tyto změny měly negativní vliv na zdraví dítěte, pokud pomineme estetické hledisko.
Australští vědci popsali rozdíly ve tvaru střední části tváře, nosu, rtů, očí, brady a čela u dětí, jejichž matky konzumovaly v těhotenství alkohol. Tyto děti vykazovaly společné rysy, měly častěji poněkud propadlejší střední část tváře a nos otočený nahoru.
Ideální stav? Bez sklenky
U dětí, jejichž matky pily nejmenší množství alkoholu, popsali vědci jen změnu ve velikosti čela. Matky pijící střední množství alkoholu měly potomky s rozdílným tvarem očí, střední části tváře, brady a hlavy. Matky konzumující velké množství alkoholu v těhotenství měly potomky s výrazně ovlivněnou bradou.
„Ačkoli klinický význam těchto objevů musí být teprve přesně popsán, podporují názor, že u žen, které jsou těhotné, je nejbezpečnější nepít alkohol vůbec,“ tvrdí australští autoři.
Sledujte nás na sociálních sítích: