Mít k dětem paní na hlídání je dnes pro spoustu rodičů nezbytností. Pokud i vy nějakou hledáte, poradíme vám, na co se při pohovorech s případnými zájemkyněmi zeptat, abyste si mohli být jisti, že ke svým dětem přijímáte toho pravého člověka.
Na jaké otázky tedy rozhodně nezapomenout?
1. Jméno, věk, adresa, telefon, e-mail
Možná se vám to zdá jako samozřejmost, ale raději tyto základní údaje připomínáme. Pokud se bude kandidátka zdráhat některou z těchto informací poskytnout, zpozorněte. Nic jako anonymní paní na hlídání prostě neexistuje!
2. Časová flexibilita
I kdyby zájemkyně o pozici, kterou nabízíte, splňovala všechny vaše předpoklady, pokud se neshodnete v její časové dostupnosti, nemá cenu nic lámat přes koleno. Pokud paní či slečna pracuje a k dispozici by mohla být jen večer, zatímco vy potřebujete, aby například vyzvedávala děti odpoledne ze školy, dostali jste se na mrtvý bod.
3. Finanční nároky
Možná máte o peněžní odměně za hlídání úplně jiné představy než případná zájemkyně. Proto není radno finanční otázku odsouvat, vyřešte ji raději hned zkraje.
4. Zkušenosti a reference
Předem si rozmyslete, jestli je pro vás rozhodující, zda zájemkyně již jako paní na hlídání pracovala, či zda vám bude vyhovovat například studentka, která zatím nemá v této oblasti příliš zkušeností, ale zaujala vás svým nadšením apod. U zkušenějších zájemkyň je vždy dobré optat se na reference a ověřit si je.
5. Náplň práce
Co přesně vlastně od paní na hlídání očekáváte? Bude muset například připravit dětem jídlo? Aneb umí vařit? Nebude jí vadit, když na ni občas připadne například koupání dětí? Na začátku si vždy stanovte „
pravidla hry“. A nezapomínejte, že paní na hlídání není například paní na úklid apod. Tedy pokud si to zpočátku nedohodnete!
6. Činnosti s dětmi
Zeptejte se případné zájemkyně, jak si představuje, že děti například během odpoledne zabaví, jaké aktivity je s nimi připravena dělat apod. Pokud toho příliš nevymyslí, hrozí, že budou vaši potomci trávit odpoledne u televize.
7. Výchova a trestání
Není od věci při pohovoru probrat, jak si paní představuje „hodné“ a „zlobivé“ děti, jak reaguje na případnou neposlušnost (jsou to děti, ne způsobní robůtci) a jaké používá případně tresty. To je velmi důležité téma, především proto, že se vaše představy mohou rozcházet, což v konečném důsledku může napáchat víc škody než užitku.
Sledujte nás na sociálních sítích: