Děti mladší šesti měsíců by podle amerických odborníků neměly nikdy dostávat k pití vodu.
Lékaři z Dětského centra Johnse Hopkinse v Baltimore zjistili, že ledviny kojenců do půl roku věku nezvládají přísun extra vody zpracovávat, to u nich může vést k vážným zdravotním komplikacím.
Kojenec získává většinu potřebných tekutin z mateřského mléka. Konzumací velkého množství vody se ale u miminka zvyšuje riziko vzniku možného, život ohrožujícího stavu, známého jako otrava vodou. Ledviny tak malého dítěte ještě nejsou zralé a snaží se vylučovat s vodou také sodík. Jenže ztráta tohoto minerálu může vést k ovlivnění mozkové činnosti, takže počáteční symptomy intoxikace vodou představují podrážděnost, ospalost a další mentální změny.
U malých dětí se při vodní intoxikaci snižuje teplota těla, dochází k nadýmání či otokům ve tvářích a záchvatům. O podávání extra vody kojenci je vždy důležité poradit se s dětským lékařem a zohlednit přitom také vlivy z prostředí.
TIP Bety: Nevíte si rady se žádostí o přídavky na děti? Nevyznáte se, kdo a za jakých podmínek má na ně nárok? Zeptejte se ZDARMA naší sociální pracovnice Vlaďky v její on-line poradně
Sledujte nás na sociálních sítích: