Kojení je pro dítě v prvním půlroce života nejpřirozenější potravou. Mnoho kojenců však musí spoléhat na umělou výživu, i když jejich matky by kojit mohly. Studie z Austrálie pak patří mezi ty, které kojení staví do velmi pozitivního světla.
Podle závěrů z ní vycházejících totiž kojení ovlivňuje inteligenci dítěte v pozdějším věku. Australanům se podařilo prokázat, že kojení chlapci jsou v deseti letech na tom mnohem líp s počty, čtením a psaním než jejich vrstevníci, kteří dostávali umělou výživu.
Pouto mezi matkou a dítětem je při kojení významně posilováno. Takový několikaměsíční chlapec si buduje v mozku spojení o tom, že jeho matka je pozorná a pečující. Chlapci přitom velmi silně reagují na mateřskou pozornost při učení, což by mohlo vysvětlovat, proč má kojení na ně takový vliv právě s ohledem na učení. Ovšem samo mateřské mléko může obsahovat látky nezbytné pro vývoj mozku. A obsahuje také ženské hormony, které – jak známo – chrání mozek před poškozením.
„Když se nezávisle podíváme na chlapce a dívky, zjistíme, že kojení po dobu šesti a více měsíců souvisí výrazně s lepšími výsledky v matematice, při četní, psaní a hláskování u chlapců, ale nemá žádný zjevný vliv na studijní schopnosti u dívek. V průměru jsou desetiletí chlapci v počtech a čtení na tom hůře než dívky, nicméně pokud se podíváme jen na chlapce, pak ti, kteří byli kojeni po dobu šesti a více měsíců, jsou na tom v tomto ohledu mnohem lépe než nekojení chlapci,“ tvrdí autoři z University of Western Australia.
Studie se opírá o sledování tisíce dětí v období od osmnáctého týdne nitroděložního vývoje až do deseti let věku.
TIP Bety: Nevíte si rady se žádostí o přídavky na děti? Nevyznáte se, kdo a za jakých podmínek má na ně nárok? Zeptejte se ZDARMA naší sociální pracovnice Vlaďky v její on-line poradně
Sledujte nás na sociálních sítích: